1. HABERLER

  2. YEREL

  3. (Özel Haber)

(Özel Haber)

(Özel Haber)
A+A-

Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Ali Koçkaya, biçerdöver ile anız yakmanın önüne geçmede aldıkları kararı 2012 yılı içerisinde 13 ilçe arasında en başarılı şekilde uygulayan Bismil G

Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Ali Koçkaya, biçerdöver ile anız yakmanın önüne geçmede aldıkları kararı 2012 yılı içerisinde 13 ilçe arasında en başarılı şekilde uygulayan Bismil Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Memduh Bülbül'e plaket verdi.
3 yıl gibi bir sürede başarılamaz denileni başararak anız yakmanın önüne geçtiklerini ifade eden Koçkaya, bu konuda başarılı olmalarını, Diyarbakır Valiliği'nin Diyarbakır il sınırlarına girecek tüm biçerdöverlerin patoslu olması gerekir şeklinde yayınladığı genelge, uzaktan uydu takip sistemi ile bu genelgenin yürütülmesi çalışmaları, il ve ilçe müdürlüklerinin sıkı denetimleri gibi çalışmalara bağladı. Diyarbakır çiftçisine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen desteklerin oranının 300 milyon lirayı aştığını belirten Koçkaya, özellikle buğday alanında Diyarbakır'ın şaha kalktığını, hem sertifikalı tohum üreten, hem makarna hem de ekmeklik buğdayda Türkiye markaları arasına giren bir il haline geldiklerini söyledi.
Çiftçi eğitimlerinde özellikle son üç sene içerisinde yılda bin tane sertifikalı eğitim verdiklerini aktaran Koçkaya, kadın çiftçilerle ilgili çalışmalarının olduğunu da kaydetti. Geçmiş günlerde Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nü Diyarbakır'da yaptıklarını hatırlatan Koçkaya, Diyarbakırlı kadın çiftçilerin son üç senedir ara vermeksizin 12 il arasında bölge birincisi olup Türkiye finallerine gittiklerini söyledi.
Konuşmanın ardından İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Memduh Bülbül, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Mustafa Eken'e plaket ve tablet bilgisayar verildi.
(MY-AKK-Y)

30.11.2012 14:35:04 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT