1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Özel Birgivi'de Dilcioğlu Konferansı:

Özel Birgivi'de Dilcioğlu Konferansı:

Özel Birgivide Dilcioğlu Konferansı:
A+A-

Ödemiş Özel Birgivi Koleji düzenlediği konferans ile Uzman Psikolog Zahit Dilcioğlu'nu velileriyle buluşturdu. Özel Birgivi Koleji Konferans salonunda gerçekleşen konferansa Ödemişli aileler ve Bir

Ödemiş Özel Birgivi Koleji düzenlediği konferans ile Uzman Psikolog Zahit Dilcioğlu'nu velileriyle buluşturdu.
Özel Birgivi Koleji Konferans salonunda gerçekleşen konferansa Ödemişli aileler ve Birgivi Koleji velileri yoğun ilgi gösterdi. Konferansı veren Dilcioğlu dinleyicilere başarıda aile faktörünü anlattı. Yaklaşık iki saate yakın süren konferansı anne babalar büyük ilgiyle takip etti.
Konferansta anne ve babalara bol bol tavsiyelerde bulunan Dilcioğlu,"Öncelikle çocuklarda hangi davranışı görmek istiyorsanız, o davranışın modeli olun" diye konuştu.
Çocukların yaş dönem özelliklerinin bilinmesi gerektiğini, çocukları küçümsememek gerektiğini ve bizim için küçük olan bir şeyin onlar için çok büyük ve önemli olabileceğini vurgulayan Dilcioğlu, "Çocuğun iki ayrı kabı var. Bir kabını baba diğer kabını anne doldurabilir. Ne anne, babanın kabını doldurabilir ne de baba, annenin kabını doldurabilir. Şayet iki kaptan biri şu veya bu nedenden dolayı doldurulamazsa ileriki yaşlarda boş kalan kap daima olumsuzluklara sebebiyet verebilir" dedi.
Dilcioğlu, daha sonra şunları söyledi: "Çocuklar eve geldiklerinde huzurlu bir ortam buluyorlarsa, anne ve babaların etrafında dolanmaları gerginlik değil neşe ve motivasyon sağlıyorsa, çocukların performansı artacaktır. Çocuğun başarılı olmasında sistemli ve düzenli çalışması ve programlı olması ne kadar çok önemliyse aile içinde ev ortamında çalışan öğrencinin anne-babasının da hayatlarını bir programa bağlamaları ve çocuklarının çalışma düzenini bu programa dahil etmeleri gereklidir. Çocuk ebeveyninin öğrenmeye ve akademik başarıya karşı olumsuz tutumunu okula yansıtır. Çalışmaları aileleri tarafından desteklenmeyen ve başarısızlıklarından dolayı eleştirilen çocuk, kendini değersiz bir kişi olarak görür, kendini küçümser"
Ayrıca Dilcioğlu'nun anlattığı "İnsanı düzeltirsem dünya düzelir" adlı hikayesi salondan büyük alkış aldı .
Konferansın sonunda Okul Psikolojik Danışmanı Necmettin Arpa, "Başarılı bir öğrenci istiyorsak anne ve babanın da işin içine girmesi lazım. Anne ve babanın öğrenci üzerindeki etkisi çok fazla. Yakından ilgilenmeli, sorumluluğu okula ve öğretmene atmamalılar" diye konuştu.
Arpa, konferansın devamı olan veli kitap okuma yarışmasının Şubat ayı içerisinde olacağını hatırlatarak, Zahit Dilcioğlu'nu Ödemiş' e yeniden davet etti. Programın sonunda Zahit Dilcioğlu, Okul Müdürü Adil Özçetin'le birlikte aile eğitimine katılan velilere sertifikalarını verdi.
(AG-ERG-Y)

16.01.2013 13:37:31 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT