1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Özdal Üçer'den TBMM'ye Soru Önergesi

Özdal Üçer'den TBMM'ye Soru Önergesi

Özdal Üçerden TBMMye Soru Önergesi
A+A-

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van Milletvekili Özdal Üçer, Van Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin iflas eden Özel Van Gölü Hastanesi binasına taşınmasıyla ilgili Sağlık Bakanı Mehmet...

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van Milletvekili Özdal Üçer, Van Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin iflas eden Özel Van Gölü Hastanesi binasına taşınmasıyla ilgili Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na yazılı soru önergesi verdi. 


Yazılı bir açıklama yayınlayan Özdal Üçer, Van’da meydana gelen depremde binası yıkılan ve ardından Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi binasında hizmet veren Van Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin Özel Van Gölü Hastanesi binasına taşındığını söyledi. Van Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin kamuoyu bilgilendirilmeden taşınmasının kuşku uyandırdığını ifade eden Üçer, “Daha önce açılmış ve iflas etmiş bir özel hastane olan Özel Van Gölü Hastanesi’nin taşınmak için seçilmiş olması oldukça manidardır. Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi binası bütün yönleriyle Özel Van Gölü Hastanesi binasından daha donanımlı ve daha teçhizatlı olmasına rağmen bu binaya taşınmayı gerektiren sebeplerin yurttaşlarımız tarafından bilinmesi gerekmektedir. Tüm veriler göz önüne alındığında Özel Van Gölü Hastanesi binasının kiralanmasının altında başka hesapların olduğu anlaşılmaktadır. İddialara göre daha önce açılmış ve iflas etmiş olan Özel Van Gölü Hastanesi’nin 4.5 milyon TL borcu bulunmaktadır. Van Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin taşınma işlemlerinin asıl maksadının da borç batağında kalan Özel Van Gölü Hastanesi ortaklarını kurtarmak olduğu iddialar arasındadır. Bu bağlamda, Özel Van Gölü Hastanesi binasının kiralanması sebebiyle ödenecek aylık kira bedeli ne kadardır? Özel Van Gölü Hastanesi binası kaç yıllığına kiralanmıştır? Özel Van Gölü Hastanesi kime ya da kimlere aittir? Özel Van Gölü Hastanesi binasının ve arsasının mülkiyeti kime ya da kimlere aittir? Özel Van Gölü Hastanesi binasının kiralanması için ödenecek olan toplam bedel ile yeni bir hastane yapım maliyeti arasındaki maliyet farkı nedir? Van Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin Özel Van Gölü Hastanesi binasına taşınmasını gerektiren nedenler nelerdir? Hangi ihtiyaçlardan dolayı taşınma işlemi gerçekleşmiştir? Özel Van Gölü Hastanesi’nin toplam borcu ne kadardır? Konu ile ilgili herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise hangi aşamadadır?” sorularını yöneltti.

A+A-

HABERE YORUM KAT