1. HABERLER

  2. BÖLGE HABERLERİ

  3. Özalp'ta evde sağlık hizmeti

Özalp'ta evde sağlık hizmeti

Özalp'ta evde sağlık hizmeti
A+A-

Özalp Devlet Hastanesi bünyesindeki Evde Sağlık Hizmetleri birimi, köylerde hastanelere gidemeyen 167 hastaya hizmet veriyor.

Özalp Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Barış Özyaşar, evde sağlık hizmeti kapsamında hastaneye gidemeyen çok sayıda hastanın hastaneye gitmeden evinde tedavi olma şansı bulduğunu söyledi.

Bu hizmetin ücretsiz sunulduğunu belirten Dr. Özyaşar, "Her hastanın hekim önerisi doğrultusunda evde tedavi ve takiplerine yönelik güçlü ve özverili bir ekip çalışması yürütmekteyiz. Amacımız, bedensel engeli nedeniyle eve bağımlı ve evde tıbbi desteğe ihtiyaç duyan hastalarımıza ev ortamında sağlık hizmet sunmak." dedi.

 Evde sağlık hizmetlerine aile hekimleri vasıtasıyla başvuruların  444 38 33 No'lu çağrı merkezinden yapılabildiğini belirten Özalp Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri İlçe Müdürü İsmail Çağlar Altunkaynak ise bu sayede gereksiz hastane yatışlarının, acil servis başvurularının ve ambulans transferlerinin önüne geçildiğini, bu tip hastaların ev ortamında sağlığına kavuştuğunu kaydetti.

Birimin bugüne kadar 167 hastaya ulaştığını, aktif olarak da 167 kayıtlı hastanın mevcut olduğunu vurgulayan Altunkaynak, şöyle konuştu:

"2018 yılının ilk çeyreğinde Özalp ve Saray ilçeleri genelinde 88 kadın ve 79 erkek olmak üzere 167 hastaya ulaşılarak tedavileri yapıldı. Evde bakım hizmeti ülkemizde gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Hedefimiz, memnuniyet odaklı hizmet sunmak ve evde sağlık hizmetine ihtiyaç duyan bireylere evinde aile ortamında, muayene, tetkik, tedavi, tıbbi bakım ve iyileştirme hizmetleri vermektir."(AA)

A+A-

HABERE YORUM KAT