1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ötv İadesi 10 Numara Yağın Sonunu Getirecek

Ötv İadesi 10 Numara Yağın Sonunu Getirecek

Ötv İadesi 10 Numara Yağın Sonunu Getirecek
A+A-

TOBB Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, TOBB Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi ve TOBB Türkiye Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisi tarafından yapılan ortak açıklamada, Özel Tüketim

TOBB Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, TOBB Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi ve TOBB Türkiye Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisi tarafından yapılan ortak açıklamada, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) iadesinin 10 numara yağın sonunu getireceği belirtildi.
TOBB Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, TOBB Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi ve TOBB Türkiye Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisi ortak bir açıklama yaparak, Maliye Bakanlığı'nın Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliği ile başlayan "ÖTV iadesi" uygulamasının 10 numara yağ adı altında sahte akaryakıt satışlarına karşı son derece başarılı sonuçlar vermeye başladığını vurguladılar. ÖTV iadesi uygulamasının 10 numara yağın sonunu getireceğinin ifade edildiği açıklamada şunlar kaydedildi:
"Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi ve Türkiye Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisi olarak kaçak akaryakıt ve sahte akaryakıt konularında devletimizin son aylarda peş peşe almış olduğu idari ve mali tedbirleri memnuniyetle izlemekteyiz. Özellikle 10 numara yağ adı altında yapılan sahte akaryakıt ticareti, son beş yılda yaklaşık 5,5 milyar TL vergi kaybına yol açmış ve neden olduğu kazalar ve can kayıpları ile çevre ve insan sağlığını tehdit eden bir uygulama haline gelmiştir. Sektör meclislerimiz, özellikle 10 numara yağ adı altında yapılan sahte akaryakıt faaliyetlerine karşı Maliye Bakanlığımızın tecil/terkin sistemi yerine getirdiği ÖTV iadesi uygulamasının petrol piyasasında son derece olumlu sonuçlar vermekte olduğunu yakından gözlemlemektedir. Yine son zamanlarda kamuoyuna yansıyan haberler, bu alanda yapılmakta olan yoğun denetimlerin ve kamu birimlerimizin kaçağa karşı yaptığı mücadelenin etkili olmaya başladığını göstermektedir. Meclislerimiz 10 numara yağ adı altında yapılan bu faaliyetlerin neden olduğu vergi kayıplarını, haksız rekabeti, çevre ve insan sağlığına yönelik yarattığı sorunları birçok kez dile getirmiş, çözüm olarak özellikle ÖTV iade uygulamasını önerisi olarak sunmuştur. Diğer taraftan, Maliye Bakanlığımızın gerçek sanayicimizin de zarar görmemesini teminen ÖTV iade sürecini etkin ve hızlı bir şekilde işletmek için yoğun çaba içinde olduğunu da görmekteyiz. 2013 yılında 10 numara yağ yerine resmi yollardan yapılacak motorin satışlarından devletimize en az 1 milyar TL ek ÖTV geliri sağlamasını beklediğimiz bu önemli ve olumlu gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmaktan memnuniyet duymaktayız. Tüm kamu birimlerimize ortaya koydukları irade nedeniyle şükranlarımızı sunuyoruz."
(TB-CC-E)

10.01.2013 13:58:48 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT