1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. Oscar Ödüllerinde Siyahi Irkçılık İddiası ! NO TO RACISM !

Oscar Ödüllerinde Siyahi Irkçılık İddiası ! NO TO RACISM !

Oscar Ödüllerinde Siyahi Irkçılık İddiası ! NO TO RACISM !
A+A-

Oscar ödüllerinin adayları açıklandı. Açıklamanın ardından ise ırkçılık iddiaları ortaya atıldı. Oyunculuk dallarında aday gösterilen 20 oyuncunun da beyaz olması ırkçılık mı yapılıyor sorusunu akıllara getirdi. İşte iddianın ayrıntıları

Dünyadaki en prestijli ödül olan Oscar ödül törenlerinde ırkçılık mı yapılıyor iddiası adeta dünya medyasında sansasyon yarattı. İddia gündemde adeta C4 bomba gibi patladı. Oscar ödüllerini dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin üyelerinin %94'ünün beyazlardan oluşması, 1998-2001 yılları arasında oyunculuk alanlarında aday gösterilenlerin 20 oyuncunun da beyaz olması büyük tepki topluyor. Oyunculuk dallarında 1998 ve 2011'de aday gösterilenlerin beyaz olması ve 2014 Oscar ödüllerinin de adaylarının tamamının beyaz olması adeta gündemde sansasyon yarattı.

 

Özellikle "Selma" filminde Martin Luther King'i canlandıran David Oyelowo'nun aday gösterilmemesi çok büyük şaşkınlık yaratmış durumda. Harlem Ulusal Eylem Ağı'nın kurucusu olan aktivist papaz Al Sharpton da bu durumun kesinlikle kabul edilemez olduğunu söyledi.

A+A-

HABERE YORUM KAT