1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ortaca'da Nar, Narenciye Ve Zeytin Budama Eğitimi

Ortaca'da Nar, Narenciye Ve Zeytin Budama Eğitimi

Ortacada Nar, Narenciye Ve Zeytin Budama Eğitimi
A+A-

Ortaca Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle 'Narenciye,Nar ve Zeytin Budama Kursu' düzenlendi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Okan Bilgi

Ortaca Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle 'Narenciye,Nar ve Zeytin Budama Kursu' düzenlendi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Okan Bilgiç, Bahçe Bitkileri teknikeri Veli Türk ve Bitki Koruma Teknikeri Hulisi Kıyak tarafından Dalyan Beldesi Kent Konseyi Toplantı Salonu'nda slayt gösterimi eşliğinde iki gün süren eğitim verilmişti.
Ortaca Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Okan Bilgiç; ''Her şeyden önce bitkiyi korumak çok önemli bir faktördür. Eğer meyve fidanlarından odun değil de, ürün almak istiyorsak; mutlaka bakımını çok iyi yapmalıyız. Bunların başında da budama yönetimi çok önemlidir. Budama bir sanat, bir eserdir. Sizlerin burada kurmuş olduğu bahçelerde bir eser, bakımı da bir sanattır'' diyerek budama tekniğinin ve bahçe bakımının önemine vurdu yaptı.
Bahçe Bitkileri Uzmanı, zeytin, nar, narenciye bahçelerinde uygulamalı olarak verdiği budama eğitiminde, çiftçilere budama nasıl yapılır, budama tekniği, yanlış budama, dikim ve bakım konusunda bilgiler vererek her meyve ağacının farklı budama şekli olduğunu söyledi.
Bitki Koruma Teknikeri Hulisi Kıyak tarafından Budamayla ilgili verilen bilgide ise; ''Tüm dünyada budama tekniği aynıdır, fakat şekli değişiktir. Budama yaparken, hangi dalın nereden ve nasıl kesileceği önemlidir. Budama da fidanlara şekil vermek çok önemlidir. Bu şekli verirken de meyve gözlerine çok dikkat edilmelidir. Bir sonraki yıl kaliteli ürün almak istiyorsak, mutlaka her yıl düzenli olarak budama yapmak zorundayız. Budama tekniğinde meyvelerin güneşi çok rahat alabilmeleri de önemlidir. Kurmuş olduğunuz bahçelere büyük emekler veriyorsunuz, bu emeğinizin karşılığını da almak için mutlaka teknik budamaya ve bakımına dikkat etmelisiniz.'' dedi
Son yıllarda Ortaca ve Dalyan bölgesinde, nar, zeytin, narenciye bahçelerinde büyük artışlar olduğunun altını çizen Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Okan Bilgiç; ''Çiftçilerimizi bu konuda bilinçlendirmek için Halk Eğitim Merkezi Müdürlülüğümüz ile ortak bir çalışma düzenledik. Yapmış olduğumuz bu uygulamalı eğitimin oldukça yararlı olacağına inanıyorum'' diye konuştu.
Yapılan uygulamadan memnun kaldıklarını belirten meyve üreticileri ise, gösterilen teknik uygulamanın oldukça faydalı olduğunu belirttiler.çiftçilerden Mehmet Kocaöz; "Bu kursa katılmadan önce bir ağacın başına gittiğimde korkuyordum. Hangi dalı kessem daha iyi olur diye, dakikalarca düşünüyordum. Kurs sonrası bu korkumdan kurtuldum. Budama da bir ağacın hangi dalını keseceğimi nasıl budama yaparsam ağacım daha iyi meyve verir öğrendim" dedi
(AOK-MB-İK)

18.02.2013 10:41:46 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT