1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Orman İçi Sularda, Göl Ve Göletlerde Koruma Kontrol Çalışmaları Sürüyor

Orman İçi Sularda, Göl Ve Göletlerde Koruma Kontrol Çalışmaları Sürüyor

Orman İçi Sularda, Göl Ve Göletlerde Koruma Kontrol Çalışmaları Sürüyor
A+A-

Sakarya İlinin çeşitli bölgelerinden gelen ihbarlar doğrultusunda Orman ve Su İşleri Sakarya Şube Müdürlüğü Av Koruma Ekipleri tarafından 13-14 Şubat tarihlerindeki Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı içindek

Sakarya İlinin çeşitli bölgelerinden gelen ihbarlar doğrultusunda Orman ve Su İşleri Sakarya Şube Müdürlüğü Av Koruma Ekipleri tarafından 13-14 Şubat tarihlerindeki Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı içindeki gölde kaçak avlanma için kurulan ağ ve kasnakları topladılar.
Göl içinde kurulan yaklaşık 5 bin metre ağ ve 10 adet kasnak ekipler tarafından toplanırken, ağ ve kasnakların kimlere ait olduğu belirlenemedi. Ekipler tarafından göl içinden toplanan ağlar ve kasnaklar yakılmak suretiyle imha edildi.
Kaçak avlanma için kurulan ağlar, göl içinde yaşayan yaban kuşlarına da zarar veriyor. Yaban kuşları göl içinde karınlarını doyurmak için daldıklarında ağlara takılıp suyun içinde kalarak boğuluyor ve ölüyorlar, bu da yaban kuşlarının çoğalmasını engelliyor. Bu durumun çok sık yaşandığını belirten yetkililer ise ağ atmaların yaban hayatına kaçak avcılıktan daha fazla darbe vurduğunu söylüyorlar.
Denetlemelerde gölde 2 Adet Balık Avcısı tespit edildi. Ekipler tarafından avlanma izin kartlarının olup olmadığı sorulan balıkçılar belgelerinin olduğunu söylemeleri üzerine ekipler evraklarının kontrolleri yaptıktan sonra geçerli olan belgeler balıkçılara iade edildi. Balıkçılar denetlemelerin sık sık yapılmasından yana olduklarını belirterek, belgesiz avcıların avlanmalarına izin verilmemesi için kontrollerin sıklıkla yapılmasını ve bu denetlemelerden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.
Av Koruma Kontrol Ekiplerince Kara Avcılığı ve Orman İçi Sularda Kaçak Avlanma Yapan Avcılara dönük koruma ve kontrol faaliyetlerinin aralıksız olarak sürdürüleceğinin altı çizildi.
Ayrıca Orman İçi Sularda Avlanmak için gerekli olan Sportif Olta Balıkçılık Belgelerinin (Avlanma İzin Kartlarının) satışının 1 Eylül tarihinde başlayacağı ve 31 Ağustos tarihine kadar geçerli olacağı belirtildi. Alınan belgelerin geçerlilik süresi ise 1 yıllık olduğu bildirildi.
(SC-İÇ)

14.02.2013 12:45:19 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT