1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Orman Bölge Müdürlüğü'nden "kırmızı Orman Karınca Transplantasyonu"

Orman Bölge Müdürlüğü'nden "kırmızı Orman Karınca Transplantasyonu"

Orman Bölge Müdürlüğünden kırmızı Orman Karınca Transplantasyonu
A+A-

Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü 5 yılda 34 farklı noktaya kırmızı orman karıncası yuvası nakletti. Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü, ağaçlara zarar veren böceklerin yumurta, pupa ve erginlerini yiye

Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü 5 yılda 34 farklı noktaya kırmızı orman karıncası yuvası nakletti.
Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü, ağaçlara zarar veren böceklerin yumurta, pupa ve erginlerini yiyerek biyolojik mücadeleye katkı sağlayan kırmızı orman karıncası yuvalarını 5 yılda 34 farklı noktaya taşıyarak çoğalmalarını sağladı. İnternet siteleri aracılığı ile faaliyetlerini paylaşan Orman Bölge Müdürlüğü, kırmızı karınca nakilleri konusunda yaptığı açıklamada Kanuni Sultan Süleyman ve Ebussuud Efendi arasında geçen diyaloğa yer verdi. Açıklamada şu diyaloglara yer verildi. "Balıkesir Bölge Müdürlüğünde son 5 yılda 34 farklı mıntıkaya kırmızı orman karıncası transplantasyonu yapılıyor. Doğanın dengesine yapılan her türlü olumsuz müdahale hem insana hem de çevreye zarar vermekte, bunun bilincine asırlar öncesinden farkına varan atalarımız, bu konuda çok titiz davranmıştır. Hatta bir insanın iyiliğini tarif etmek için karıncayı bile incitmez deyimi dilimize yerleşmiştir. Yine bu konuda tarihte geçen ilginç bir olayda Kanuni döneminde yaşanmıştır. Osmanlı Devleti'nin kudretli hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman bir gün bahçede gezerken, kendi eliyle diktiği armut ağacı yapraklarının buruştuğunu fark eder. Yanına yaklaşıp incelediğinde ağaca karıncaların sardığını görür. İlaçlatmayı düşünür ancak uygulamadan evvel hocası Ebussuud Efendi'ye danışmaya karar verir. Ve hocasına şu beyitle sorar. Dirahta ger ziyan etse karınca, Günah var mıdır anı kırınca? (Meyve ağaçlarını sarınca karınca, Günah var mı karıncayı kırınca?) Hocası Ebussuud soruyu şöyle cevaplar. Yarın Hakk'ın divanına varınca Süleyman'dan hakkın alır karınca. Kanunî Sultan Süleyman gibi bir cihan padişahı ile Ebussuud Efendinin ilaçla tüm karıncanın kırılmasına karşı gösterdiği hassasiyet dikkat çekici. Olayda geçen karınca, kırmızı orman karıncası mı bilinmez ama günümüzde Orman Genel Müdürlüğü için zararlı böcek türleriyle biyolojik savaşta önemli bir yeri var kırmızı orman karıncasının" denildi.
Açıklamada kırmızı orman karıncası ile ilgili de bilgiler veren Orman Bölge Müdürlüğü, "Balıkesir'in Alaçam dağlarında da doğal olarak bulunan kırmızı orman karıncası, ağaçlara zarar veren böceklerin yumurta, tırtıl, pupa ve erginlerini yiyerek biyolojik mücadeleye katkıda bulunurlar. Yuvasında 1-20 adet kraliçe bulunur. Ama Asıl savaş işçi karıncalar tarafından yapılır. İşçi Karıncalar formik asit püskürtmek suretiyle avını etkisiz hale getirir, bütün veya parçalanmış halde yuvalarına taşırlar. Bu faydalı canlıların popülasyonunu artırmak ve yaygınlaştırmak için uygun zamanlarda yuvalarının bir kısmı bölünerek farklı yörelere taşınmaktadır" şeklinde bilgilere yer verildi.
(BD-YU)

24.01.2013 18:53:04 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT