1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Orhaneli Halk Eğitim Müdürlüğü'nden Usta Öğreticilik Kursu

Orhaneli Halk Eğitim Müdürlüğü'nden Usta Öğreticilik Kursu

Orhaneli Halk Eğitim Müdürlüğünden Usta Öğreticilik Kursu
A+A-

Orhaneli Halk Eğitim Merkezi ve Çıraklık Okulu koordinasyonunda ilçede usta öğreticilik kursu başlatıldı. Bursa'nın Orhaneli ilçesinde Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından elinde ustalık belgesi olan e

Orhaneli Halk Eğitim Merkezi ve Çıraklık Okulu koordinasyonunda ilçede usta öğreticilik kursu başlatıldı.
Bursa'nın Orhaneli ilçesinde Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından elinde ustalık belgesi olan esnaflara yönelik usta öğreticilik kursu açıldı. Usta öğretici kursuna ustalık belgesi olan vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterilirken, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Nevzat Danışık, yaptığı açıklamada, "Mesleki eğitim sistemi, hızlı bir sanayileşme süreci içerisinde bulunan ülkemizde ihtiyaç duyulan vasıflı ara insan gücünü hızlı ekonomik ve etkin bir şekilde karşılanmasına önemli katkı sağlamaktadır. Çıraklık eğitimine devam edenler, belirli bir işyerinde çalıştıklarından herhangi bir istihdam problemiyle karşılaşmamaktadırlar. İşverene sağladığı faydalar ise işyerinde çalışan çırakların sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi işverenlerin maddi yükünü azaltırken, işverene gider olarak gösterme imkanı sağlıyor. İşyeri açmanın belli şartlara bağlanmış ve gelişigüzel işyeri açılması önlenmiş olurken okul ve işyerinde teorik ve pratik eğitiminde birlik sağlanmış, böylece iş hayatının istek ve ihtiyaçlarına daha uygun eleman yetiştirilmesi sağlanmaktadır. Çıraklara sağladığı faydalar ise, çıraklık eğitimine devam edenler, belirli bir işyerinde çalıştıklarından herhangi bir istihdam problemiyle karşılaşmamakta, diğer örgün eğitim kurumlarındaki öğrencilerin faydalandığı bütün haklardan faydalanmaları sağlanmaktadır "dedi.
Bu konuda ilk kez Orhaneli'de açılan kursta 25 kişi eğitim görürken, 15 gün eğitimden geçen ustalar arasından hak kazananların ise kursun sonunda usta öğretici belgelerini alacakları bildirildi.
(BD-MA)

23.12.2012 14:07:47 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT