1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ordu Doğa Sporları Derneği'nin Faaliyetleri

Ordu Doğa Sporları Derneği'nin Faaliyetleri

Ordu Doğa Sporları Derneğinin Faaliyetleri
A+A-

Ordulu doğaseverler tarafından kurulan Ordu Doğa Sporları Derneği, faaliyetlerini yoğun bir şekilde sürdürüyor. Turizm kenti olma yolunda hızla ilerleyen Ordu'da doğa turizmine katkı sağlamak, genç

Ordulu doğaseverler tarafından kurulan Ordu Doğa Sporları Derneği, faaliyetlerini yoğun bir şekilde sürdürüyor.
Turizm kenti olma yolunda hızla ilerleyen Ordu'da doğa turizmine katkı sağlamak, gençlere doğa sevgisini aşılamak, gençleri değişik spor dallarına yönlendirmek, şehir yaşamının monotonluğundan ve iş hayatının stresinden kurtulmak için kurulan Ordu Doğa Sporları Derneği, faaliyetlerini yoğun bir şekilde sürdürüyor.
Ordu Doğa Sporları Derneği Başkanı Berk Karamustafa, amaçlarının Ordu'nun doğa turizmine katkıda bulunmak ve her yaştan insanı doğayla buluşturmak olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Gönüllülük ve özveri ilkeleriyle kurulan derneğimizde birçok meslek grubundan üyemiz var. İçimizde doktor, sağlık personeli, eğitimci arkadaşlarımızın yanında iletişimci, pazarlamacı, finansçı gibi özel sektörün birçok dalında çalışan ve doğaya, doğa sporlarına gönül vermiş üyelerimiz bulunmakta. Derneğimizin asıl amacı, Ordu'nun doğa turizmine katkıda bulunmak ve her yaştan insanı doğayla buluşturmak, doğa sporu yapabilmeleri için olanak sağlamak ve doğa sevgisini insanlara aşılamak. Sadece soft doğa sporları yapmak değil amacımız, ileri dönemdeki amaçlarımızdan bir tanesi de alacağımız eğitimlerle, arama kurtarma faaliyetleri ile ülkemize elimizden geldiğince hizmet vermektir. Tabi öncelikli olarak bizim bu eğitimleri almamız gerekiyor. Bu konu ile ilgili olarak İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ile görüşmelerimiz devam etmektedir. İleriki zamanlarda arama-kurtarma ile ilgili eğitimleri almaya başlayacağız. İlimiz ve bölgemiz sel, toprak kayması, heyelan gibi doğal afetlerin sıklıkla yaşandığı yerler. Böyle durumlarda, gerektiğinde devletin arama kurtarma ekiplerine yardımcı bir güç, ek bir kuvvet olarak arama kurtarma faaliyetlerine katılmak, projelerimiz arasında yer almaktadır. Ayrıca okul çağı gruplarından başlayarak öğrencilere ve gençlere doğa sevgisini aşılamak onların belirli ölçülerde doğa sporları yapmalarını sağlamak, günübirlik yürüyüşler, basit kamplar düzenlemek istiyoruz. Bunun yanında yurt dışında faaliyet gösteren, bizim gibi derneklerle iletişime geçip, onları ülkemize davet ederek, başta Ordu ilimizi, daha sonra Karadeniz bölgesini ve Türkiye'yi tanıtmayı hedefliyoruz. Ama öncelikli amacımız Ordu'nun tanıtımlarına katkıda bulunmaktır. Kısa bir zaman önce kurulan bir derneğiz. Bütün doğa sporları tüzüğümüzde var, yeri ve zamanı geldiğinde hepsini gerçekleştirmek istiyoruz. Ama başlangıç olarak daha soft daha yumuşak, her yaş grubunun yapabileceği hiking, treking, konaklamalı kampçılık, hafif dağ tırmanışları, bisikletli faaliyetler hedeflerimiz arasında. İlerleyen dönemde ise kaya tırmanışları, yüksek irtifa tırmanışları gibi aktiviteleri de faaliyetlerimize dahil etmeyi planlıyoruz" şeklinde konuştu.
(RCP-SLH-Y)

21.02.2013 14:21:03 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT