1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Operada "beethoven 9. Senfoni" Gecesi

Operada "beethoven 9. Senfoni" Gecesi

Operada beethoven 9. Senfoni  Gecesi
A+A-

Dünyaca ünlü Alman klasik müzik bestecisi Ludwig van Beethoven'ın en etkileyici eserleri arasında yer alan "9. Senfoni" Antalya'da seslendirilecek. Antalya Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının gü

Dünyaca ünlü Alman klasik müzik bestecisi Ludwig van Beethoven'ın en etkileyici eserleri arasında yer alan "9. Senfoni" Antalya'da seslendirilecek.
Antalya Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının güçlü yorumuyla sahnelenecek eser, 10 Aralık Pazartesi günü 20.00'da Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde sanatsever ile buluşacak. Beethoven'un sağır olduktan sonra bestelediği 9. Senfoni, insan sesinin kullanıldığı ilk senfonik eser olma özelliğini de taşıyor.
Eserde ANTDOB Orkestra ve Korosu'nu İtalyan şef Alessandro Cedrone yönetecek. Gecede solist olarak Nurdan Küçükekmekçi Aydın (soprano) , Ebru Kaptan (mezzo soprano) Devrim Demirel (tenor) ve Engin Suna (bas) sahne alacak. Dünyada ilk kez 1824 yılında Viyana'da Karntnerthor Tiyatrosu'nda seslendirilen Beethoven 9. Senfoni, klasik müzik repertuarının en iyi eserleri arasında yer alıyor. 9. Senfoni'nin dördüncü ve sonuncu bölümlerini ise Alman ozan Friedrich Schiller tarafından yazılan "Neşeye Övgü" oluşturuyor.
(SÇ-SÇ-Y)

05.12.2012 13:49:18 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT