1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Önce Çankırı Sonra Sinop

Önce Çankırı Sonra Sinop

Önce Çankırı Sonra Sinop
A+A-

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, iki saat arayla hem Çankırı hem de Sinopluları ziyaret ederek "mini bir kültür turu" attı. İlk olarak Çankırı Yardımlaşma ve Kültür Derneği'nin Kona

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, iki saat arayla hem Çankırı hem de Sinopluları ziyaret ederek "mini bir kültür turu" attı.
İlk olarak Çankırı Yardımlaşma ve Kültür Derneği'nin Konak Salepçioğlu İş Hanı'ndaki yeni dernek binasının açılışına katılan Başkan Aziz Kocaoğlu, Çankırı'nın milli mücadelede de önemli bir yer tutan, İç Anadolu'nun güzel kentlerinden biri olduğunu söyledi. Çankırı doğumlu olan AKP İzmir Milletvekili Nesrin Ulema ve Çankırı Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Avukat İbrahim Yayla, Başkan Kocaoğlu'na üzerinde resmi bulunan tuz lambası armağan etti. Ulema, Çankırı'nın kaya kuzu üretimi ile ünlü olduğunu ve kaya tuzundan yayılan iyonların bulunduğu ortamın hava kalitesini de artırdığını söyledi.
TARİHİ BİR YOLCULUK
Başkan Kocaoğlu daha sonra, Eşrefpaşa Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde "TarabalarBir Ayancık Belgeseli" isimli serginin açılışını yaptı. Sinop'a bağlı Ayancık ilçesinde yaşayan ailelerin fotoğraf arşivinden derlenen sergiyi hazırlayan fotoğraf sanatçısı Volkan Atılgan, 40'a yakın aileden 8 bine yakın fotoğraf topladığını ve bu sergide 1000 fotoğrafın yer aldığını belirterek, "Sergiye tarabalar ismini verdik. Taraba tahta perde anlamına geliyor. Tarabalar, hem gündelik yaşamları, hem de içe dönük olan ile ortak alanı birbirinden ayıran sınırlardır" diye konuştu. Atılgan, Sinop'un 100 yıllık tarihine ışık tutan serginin, 1920 ve 1930'lu yıllardaki moderniteyi gözler önüne serdiğini vurguladı.
Sinop'tan, Ayancık'tan Ege'yi, İzmir'i yurt edinmiş insanlar için bu fotoğrafların önemine değinen Başkan Aziz Kocaoğlu ise "Bu sergiyi gezenler, kendisinden üç-dört nesil önce yaşayan ailelerin öykülerine şahit olacak. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş sürecinde, Ulu Önderimiz'in çizdiği yolda aydınlanma döneminde tarihi bir yolculuk yapacak" dedi. Sergi, 11 Şubat tarihine kadar açık kalacak.
(AH-Y)

03.02.2013 10:15:58 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT