1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Öldüğü iddia edilen IŞİD lideri Bağdadi'nin ses kaydı yayınlandı
Öldüğü iddia edilen IŞİD lideri Bağdadi'nin ses kaydı yayınlandı

Öldüğü iddia edilen IŞİD lideri Bağdadi'nin ses kaydı yayınlandı

IŞİD, geçen hafta öldüğü ya da yaralandığı iddia edilen lideri Ebu Bekir El Bağdadi’ye ait olduğunu belirttiği bir ses kaydı yayınladı.

A+A-

 

BBC Türkçe’nin haberine göre; ilk belirlemelere göre sosyal medyada yayınlanan 17 dakikalık kayıttaki ses gerçekten Bağdadi’ye ait.

Bağdadi, sonuna dek savaşacaklarını vurguladı, “Sadece tek bir asker kalsa bile, savaşçılarım asla savaştan kaçmayacak” dedi.

Irak ve Suriye’deki hava saldırılarının başarısız olduğunu savunan Bağdadi, “halifeliğinin” genişlediğini söyledi.

Kendisini destekleyenlerden dünya çapında “cihat volkanları” patlatılmasını isteyen Bağdadi, özellikle Suudi Arabistan’da saldırılar düzenlenmesini istedi.

“SUUDİ ARABİSTAN YILANIN BAŞI”
IŞİD lideri Suudi Arabistan liderleri için ise “yılanın başı” ifadesini kullandı.

Geçmişte Suudi Arabistan Kralı Abdullah İran’ı “Orta Doğu’da yılanın başı” olarak nitelendirmişti.

ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin Irak ve Suriye’de IŞİD mevzilerini vurmaya başlamasının ardından Bağdadi’den hiçbir açıklama yapılmamıştı.

Bağdadi’nin geçen hafta Irak’ın Musul kenti yakınlarında düzenlenen bir hava saldırısında öldüğü ya da yaralandığı öne sürülmüştü.

Ses kaydının hangi döneme ait olduğu henüz bilinmiyor. Ancak kayıtta geçen hafta cuma günü düzenlenen hava saldırısı sonrası yaşanan bazı gelişmelere atıfta bulunuluyor.

Bu gelişmeler arasında ABD Başkanı Barack Obama’nın Irak’a takviye asker göndereceğini duyurması ile Libya, Mısır ve Yemen’deki cihatçı bazı grupların IŞİD’e bağlı olduklarını açıklamaları da var.

Son bir yılda Irak ve Suriye’nin önemli bir bölümünü kontrol altına alan IŞİD’in lideri, örgütün Haziran ayında Musul’u ele geçirmesinin ardından halifeliğini ilan etmişti. (ZETE)

HABERE YORUM KAT