1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'okullarda Ve Kamuda Başörtüsüne Özgürlük' Eylemi

'okullarda Ve Kamuda Başörtüsüne Özgürlük' Eylemi

okullarda Ve Kamuda Başörtüsüne Özgürlük Eylemi
A+A-

Tokat'ta, 'okullarda ve kamuda başörtüsüne özgürlük' eylemi yapıldı. Hüdai Sayıbaş Yer altı Çarşısı üzerinde TOKAD tarafından düzenlenen eylemde ellerinde dövizlerle slogan atan sendika üyeleri oku

Tokat'ta, 'okullarda ve kamuda başörtüsüne özgürlük' eylemi yapıldı.
Hüdai Sayıbaş Yer altı Çarşısı üzerinde TOKAD tarafından düzenlenen eylemde ellerinde dövizlerle slogan atan sendika üyeleri okullarda ve kamuda başörtüsüne özgürlük istedi. Bursa, Konya, Kocaeli ve Sakarya'dan gelenlerin yaptığı konuşmanın ardından TOKAD adına basın açıklamasını Hilal Çetin okudu. Çetin, ilk ve ortaöğretim kurumlarında serbest kıyafet uygulamasına geçildiğinin iddia edildiğini belirterek, "İddia ediliyor, diyoruz çünkü bu nasıl bir serbest kıyafet uygulamasıdır ki bu uygulama başörtüsünü kapsamıyor. Yani kıyafet serbest, başörtüsü yasak! İçinden çıkılabilir bir çelişki midir bu sizce? İktidarlar değişiyor ama yasaklar kalıcı. Halkın dini tercihlerini etkileyerek iktidar olanların da uygulamalarında temel değişiklikler olmuyor. Liselere, ortaokullara, ilkokullara giden kardeşlerimiz kocaman yasak duvarlarıyla karşılanıyorlar. Başkaları tercih ettikleri kıyafetlerle derslere girerken, İslami kimliği seçenler yine baskı ve yasaklara maruz kalıyorlar. Kamu çalışanları için de aynı yasakçı, dayatmacı tavır geçerli. Başörtülü öğretmenler, memurlar aynı zulmün muhatabı oluyorlar. İslami kimlikleriyle toplumsal yaşamın bütün alanlarında var olmak Müslüman kadınlara hala yasak" dedi.
Her geçen gün başörtüsünün taşıdığı, işaret ettiği anlamların içini boşaltıldığını ileri süren Çetin, "Siyasi iktidarın başörtüsü ve İslami değerler üzerinde kurmaya çalıştığı vesayet görülmedikçe bağımsız İslami kimlik iddiaları her geçen gün daha çok buharlaşacaktır. Şunu belirtmeliyiz ki, bizim için başörtüsü, adil ve özgür bir dünyaya açılan penceredir. Başörtüsü yasaklarının kalkması için gayret gösterenlere de çağrımız şudur: Seçimlerde kullandığınız oyları imza olarak kabul etmeyenlerin yeni imzaları ciddiye alma ihtimallerine sarılmadan etkili siyasal tavırlar geliştirin! Zulüm, zorbalık ve aldatmalar başka türlü sona ermez. Başörtüsünün işaret ettiği adil ve özgür bir dünya için safları sıklaştıralım" diye konuştu.
(Nİ-SLH-Y)

26.01.2013 13:19:39 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT