1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Okul Gezisine Gittiler Karnı Burnunda Döndüler ! (7 Öğrenci Hamile)

Okul Gezisine Gittiler Karnı Burnunda Döndüler ! (7 Öğrenci Hamile)

Okul Gezisine Gittiler Karnı Burnunda Döndüler ! (7 Öğrenci Hamile)
A+A-

Bosna Hersek'te facia... Sırp Cumhuriyeti'nde okul gezisine çıkan 13-14 yaşlarında 7 kız öğrenci evlerine hamile olarak döndü. Geçen yılda 31 kız öğrenci hamile kalmıştı.Veliler cinsel eğitim derslerine tepki göste

 

Bosna'ya bağlı Sırp Cumhuriyeti'nde okul gezisine çıkan, yaşları 13 ile 14 arasında değişen 7 kız çocuğu evlerine hamile döndü.

 

Kız çocuklarının evlerine hamile dönmesi okullarda cinsel eğitim derslerinin de sorgulanmasına neden oldu.

 


Okullarda cinsel eğitim derslerine karşı çıkan bazı veliler, söz konusu derslerin çocukları cinsel ilişkiye girmeye teşvik ettiklerini ileri sürüyor.

 

 

Bosna'nın başkenti Sarayevo'da sadece geçtiğimiz yıl, yaşları reşit olmayan 31 kız çocuğu cinsel ilişki sonrası hamile kaldı.

 

 

Sırp Cumhuriyeti Ulusal Sağlık Koordinatörü Nenad Babic, "Bu durumdan ailelerin sorumluluğu var ancak eğitim sisteminden kaynaklanan sorunlar da mevcut" dedi.

 

Sarayevo'da Kadın hastalıkları uzmanı olarak görev yapan Senad Mehmetbasiç ise, okullarda cinsel eğitim derslerinin kaldırılmasına karşı çıktı.

 

Mehmetbasiç, "13 yaşındaki kız çocuklarının hamile kalması yeterince endişe verici ancak bu cinsel eğitim derslerinin kaldırılmasına neden olmamalı. Çocuklarımız cinsel eğitim okul yerine sokakta öğrenerek büyümemeli" şeklinde konuştu.

(NTV)

 

Hürriyet 'te yer alan habere göre, Babic, erken yaşta cinsel ilişkinin kısırlık, cinsel hastalıklar, düşük ve erken doğum gibi pek çok soruna yol açtığına dikkat çekti ve "Sırp Cumhuriyeti'nde kısırlık oranı yüzde 15 ile 18 arasında değişiyor, düşüklerin oranı yüzde 15, erken doğumlar ise yüzde 5 ile 10 arasında değişiyor" dedi.


'ÇOCUKLARA YETERİNCE SAĞLIK EĞİTİMİ VERİLMİYOR'

 


Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezi'ne göre sadece geçtiğimiz yıl 18 yaşından küçük 31 kişi doğum yaptı, bunların dördü 15 yaşındaydı, 10'u 16 yaşındaydı, geri kalan 17'si de 17 yaşındaydı. 

 

 

 

Saraybosnalı bir jinekolog olan Senad Mehmedbasic de 13 veya 16 yaşındaki bir kız çocuğunun cinsel ilişkiye girmesinin "berbat bir durum olduğunu ancak maalesef bu durumla sık sık karşılaşıldığını" belirtti. Mehmedbasic, "Çocuklara yeterince sağlık eğitimi verilmediği ortada. Bu yüzden sonuçlarını bilmeden böyle şeylere yöneliyorlar" dedi.

 

A+A-

HABERE YORUM KAT