1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğretmenlerin ataması yapıldı

Öğretmenlerin ataması yapıldı

Öğretmenlerin ataması yapıldı
A+A-

30 bin öğretmenin ataması, MEB Şura Salonu'nda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile diğer yetkililerin katılımıyla gerçekleşen törende öğretmen adayları atama heyecanı yaşadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, butona basarak elektronik ortamda yapılan atama işlemini başlattı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ataması yapılan 30 bin öğretmeni tebrik ederek görevlerinde başarı diledi. Bugün atananlarla birlikte Türkiye genelindeki öğretmen sayısının 923 bin 133'e çıktığını açıklayan Erdoğan, bunu "bir zirve rakam" olarak nitelenlendirdi.

"TÜRKİYE GENELİNDEKİ ÖĞRETMEN DOLULUK ORANI YÜZDE 93'E ULAŞTI"

2002 yılında Türkiye'de 543 bin 896 öğretmenin bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, geçtiğimiz 13 yılda ise 542 bin 120 yeni öğretmen ataması yapıldığını belirtti. Erdoğan, bir başka ifadeyle 2002 yılında devralınan öğretmen sayısı kadar adeta yeni atama yapıldığını vurgulayarak, "Elbette bu dönemde emekli olanlar da oldu. Sonuçta bugün 923 bin öğretmenle evlatlarımıza en güzel eğitimi vermenin çabası içindeyiz, çabası içinde olacağız. Artık boş geçen veya farklı branşlardan öğretmenlerin girdiği dersler sorunu büyük ölçüde geride kaldı. Şu anda ülke genelindeki okullarımızda öğretmen doluluk oranı yüzde 93'e ulaştı. En düşük doluluk oranı sanıldığı gibi Doğu veya Güneydoğu'da değil belki şaşıracaksınız, ülkemizin en gelişmiş bölgesi olan Marmara'dadır. İnşallah önümüzdeki dönemde yapılacak yeni öğretmen atamalarıyla bu meseleyi tamamen çözmüş olacağız" diye konuştu.

"BÜTÜN MESELE ÖĞRETMEN NOKTASINDAKİ EKSİĞİMİZİ YÜZDE 100'E ÇIKARMAK"

"Yaklaşık 90 bin öğretmen ataması daha yapıldığında Türkiye'nin tamamında öğretmen kadrolarının yüzde 100 doluluk oranına ulaşacağı görülüyor" diyen Erdoğan, "Ben tabi şunu hatırlıyorum, sınıfların 100 öğrenciyi aşkın doluluk oranında olduğu günleri hatırlıyorum. Benim sınıfımda öğrenciyken 75 arkadaştık ama şimdi 30-36'ya doğru inmeye başladık. Anadolu'yu dolaşırken 15-20 öğrencinin olduğu derslikler gördüm. Bugünleri gördük. Şimdi bütün mesele öğretmen noktasındaki eksiğimizi yüzde 100'e çıkarmak suretiyle bu eksiği gidermek ve böylece artık öğretmen-öğrenci ilişkisinde istediğimiz hedefe ulaşmaktır" ifadelerini kullandı.

Bugün yapılacak atamanın kura yöntemiyle değil Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanına göre gerçekleştirildiğine dikkat çeken Erdoğan, "İlgili branşlardaki başvurular en yüksek puan alandan başlanarak sıralanacak ve kontenjan sayısınca atama yapılacaktır. Biraz sonra bilgisayar aracılığıyla bu sıralama ve atama işlemini başlayacağız. Yaklaşık 120 bin başvuru içinden 30 bin öğretmenimizin ataması bu şekilde tamamlanacak. Bugün ataması yapılacak öğretmenlerimiz yetiştirme programlarının tamamlanmasının ardından Eylül ayından itibaren ders başı yapacaklar. Bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'yi yönetme sorumluluğunu üstlendikleri gün "eğitim, sağlık, adalet, emniyet" alanlarına öncelik verecekleri açıklamasını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Dikkat ederseniz önceliklerimizin en başında ne geliyor? Eğitim. Çünkü mesele insan, insanın yetiştirilmesi. Önce bunu halletmemiz lazım. Eğer yetişmiş insanınız varsa güçlü bir ülkesiniz, eğer yetişmiş insanınız yoksa zayıfsınız. Onun için bunu halletmemiz gerekiyor. Bu anlayışla eğitimi bütçeden ayrılan pay bakımından ilk sıraya çıkardık. Göreve geldiğimizde bütçede ilk sıra savunmanındı, biz savunmayı geriye aldık, dedik ki 'ilk sıra eğitim olacak. İnsanı yetiştirmediğiniz sürece, yetişmiş insanınızın sayısı artmadığı sürece muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkamazsınız. Onun için insan, insan, insan."

"FATİH PROJESİ'Nİ BU YIL YAPILACAK İHALELERLE 3 YIL İÇERİSİNDE BİTİRECEĞİZ"

Eğitimin maddi altyapısını güçlendirmek için okul ve derslik sayısının artırıldığını belirten Erdoğan, "Şu anda yaklaşık 280 bin civarında hamdolsun şu 13 senede yaptığımız derslik var, 300 bine doğru gidiyor. İstiyoruz ki sınıflar böyle dolu dolu, 60-70-100 olmasın, 30'un altında modern dünyada ne varsa bizde de o olsun. Öte yandan araç gereç eksiklerini süratle gidermenin çabası içinde olduk. Meşhur Fatih Projemiz eksik ama süratle inşallah bu projeyi bu yıl yapılacak ihalelerle birlikte süratle 3 yıl içerisinde inşallah bunu bitireceğiz. Fatih Projesi kapsamında 432 bin etkileşimli tahta ve 50 bin çok fonksiyonlu network yazıcı okullarımıza şu ana kadar gönderildi. Öğrenci ve öğretmenlerimize dağıtılan tablet bilgisayar sayısı da 1 milyon 437 bin 800 adede ulaştı. Bu adımı da attık. Fatih Projesi ile artık bütün sınıflarımız aynı zamanda bilişim teknolojileri sınıfına adeta dönüştü. Geldiğimizde bu yok denecek noktada azdı. İlkokul, ortaokul ve liselerde ders kitaplarını öğrencilerimize ücretsiz veriyor" ifadelerini kullandı.

"TEZHİP KAĞITLARI İLE OKUR VEYA BOL BOL NOT ALIRDIK"

Öğrencilik yıllarına ilişkin anılarını paylaşan Erdoğan, şunları söyledi:
"Ben tabi öğrencilik yıllarımı hatırlıyorum, şu anda burada aynı dönemi yaşadığımız arkadaşlarımız var hatta benden yaşça büyükler de var aramızda, biz tezhip kağıtları ile okur veyahut bol bol not alır, bu şekilde kendimizi hazırlardık. Abilerimizden tezhip kağıtlarını bize satmalarını istediğimiz zaman da satmazlardı. Onları da saklarlardı veya saklardık yani kitap bulmak zor bir işti. Kırtasiyeciye gittiğiniz zaman istediğiniz kitabı bulamazdınız. 'Bugün git yarın gel', kırtasiyecilerle de durum buydu, hep bunları yaşadık. Ama biz dedik ki öğrencilerimize, evlatlarımıza bunu yaşatmayacağız. Onun için kararlı adımlar attık ve birinci hamur kağıttan kitapları hazırlamak suretiyle yavrularımıza teslim ettik. Şimdi okul öncesi eğitimi de süratle yaygınlaştırıyoruz. Anaokulları hangi orandaydı şimdi hangi oranda, nereden nereye geldik. Eğitim öğretim desteğiyle hiçbir evladımızın maddi imkansızlık sebebiyle okuldan mahrum kalmamasını temin ediyoruz."

"ÜNİVERSİTENİN OLMADIĞI İL YOK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüksek öğretimde de çok önemli hizmetlerin gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, göreve geldiğinde 76 olan üniversite sayısının 117 ilave ile 193'e çıkarıldığını vurguladı. Erdoğan, "Her ilimizde üniversite yoktu, şimdi her ilimizde üniversite var. Peki buradaki hedefimiz neydi? Onu da söyleyeyim, üniversiteye gidecek mali imkanı olmayan yavrularımıza, gençlerimize, 'Senin mali imkanın olmayabilir ama biz üniversiteyi senin ayağına getireceğiz' dedik. Bunu yaptık. Bugün en doğudan en batıya, en kuzeyden en güneye bütün illerimizde üniversitelerimiz var. Hakkari'de de üniversite var, Muş'ta da var. Çık Ardahan, Ağrı. Buralarda da üniversite var. Gel batıya, oraların bütün illerinde aynı şekilde, kuzeyde Sinop'a git orada da üniversiteyi görürsün. Güneyde ta Hatay'a in, orada da üniversiteyi görürsün. Üniversitenin olmadığı il yok" dedi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT