1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Öğretmen'den Çoban Öğrencilere Dağda Eğitim

Öğretmen'den Çoban Öğrencilere Dağda Eğitim

Öğretmen'den Çoban Öğrencilere Dağda Eğitim
A+A-

Çaldıran ilçesinde ek ders karşılığı öğretmenlik yapan Selami Çınarcı, eğitim adına yaptığı hizmetlerle ilçe halkının gönlünü fethetmeye devam ediyor.


Gittiği her okulda kısa sürede ses getiren projelere imza atan Selami Çınarcı, sınıf öğretmeni Gökhan Özkan ile birlikte 3 yıl önce ilçe genelinde başlattıkları ‘Tane Tane Gelen Mavi Mutluluk’ kampanyası çerçevesinde bugüne kadar 11 engelli vatandaşa tekerlekli sandalye armağan etti. Ayrıca 4 yıldır ‘Kelebek’ adında bir okul gazetesi çıkaran Selami Çınarcı, turnuvalar düzenliyor, gittiği okula spor malzemeleri aldırtıyor, kitap topluyor ve öğrencilerle beraber doğa yürüyüşlerine kadar bir sürü projeye ve sosyal etkinliğe imza atıyor. Ek ders karşılığı çalışan Selami Çınarcı’nın yeni projesi olan ‘Seyyar Kütüphaneyle Çoban Öğrencilere Umut Olalım Projesi’ ilçe halkı tarafından taktirle karşılandı. İşadamlarının desteğiyle topladığı kaynak kitap ve testleri bir arabaya yükleyip yörede çobanlık yapan öğrencilerin ayağına kadar götürüp dağıtan Selami Çınarcı, “Bu yörede okuyan birçok öğrenci ilkbaharın gelişiyle birlikte aileleri tarafından okuldan alınıp çoban yapılıyor. İçlerinde çok çalışkan ve başarılı öğrenciler var. Bu öğrenciler çoban olduktan sonra okuldan uzaklaştıkları için eğitimlerinden geri kalıyorlar. Aynı şekilde bende okula gittiğim dönemlerde, okulların bitmesine yakın bir zamanda ailem tarafından okuldan alınıp çoban yapılıyordum. O zamanlar eğitime susamış biri olarak çevrede bulduğum gazete parçalarını okur, eğitimden uzak kalmamaya çalışırdım. Benim gibi çoban olan iki kardeşim daha vardı. Onlar insanüstü bir çabayla mücadele edip okudular ve üniversite sınavını kazandılar. Şu an ikisi de öğretmenlik yapıyor. Ben bu sıkıntıyı çok iyi bildiğim için elimden geldiğince bu konuda çoban öğrencilere destek olmak için kendi çapımda bu projeyi hayata geçirdim. İşadamlarımızdan topladığım yaprak testler ve kaynak kitap gibi, bir öğrencinin bilgisini taze tutacak malzemeleri arabaya yükleyip yörede çobanlık yapan öğrencilere götürüp onlara veriyorum. Çoban öğrenciler hem çok seviniyorlar hem de çok şaşırıyorlar. Verdiğim kitapları büyük bir hevesle alıyorlar. Kimi zaman onlarla oturup soru çözüyorum ve onlara eğitimden uzak kalmamaları noktasında telkinlerde bulunuyorum” dedi.


Büyük hayallerinden birinin de Çaldıran Kaymakamı İbrahim Dündar tarafından Çaldıran’a kazandırılan Toplum ve Gençlik Merkezi’nde tiyatro, skeç gibi toplumsal sorunları anlatacak sosyal etkinlikler düzenlemek olduğunu dile getiren Selami Çınarcı, “Eğitim adına çok kullandığım bana ait şu cümleyle projelerimi özetlemek istiyorum. Küçücük dünyaları birkaç harf öğreterek büyütmek yerine, büyük dünyaları samimi gülüşlerle, içten tebessümlerle küçültmek demektir eğitim. Öyle ki, herkes birbirine ulaşabilsin. Ne zaman ki, sevgi ve barış, bir zincir gibi sararsa dünyanın etrafını, işte o zaman eğitim verilmesi gereken yere verilmiştir” şeklinde konuştu.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT