1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ÖĞRENCİLERİN ÇAMURLU OKUL YOLU ÇİLESİ

ÖĞRENCİLERİN ÇAMURLU OKUL YOLU ÇİLESİ

ÖĞRENCİLERİN ÇAMURLU OKUL YOLU ÇİLESİ
A+A-

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Tatlıcak köyünde taşımalı sistemle eğitim gören öğrenciler, araçlar çamurlu köy yoluna giremediği için her gün 5 kilometre yürüyerek okula gidip gelmek zorunda kalıyor.


İlçeye 20 kilometre mesafede bulunan Tatlıcak köyünde taşımalı eğitim gören 9 öğrenci, köylerine 15 kilometre uzaklıkta olan Suüstü İlköğretim Okulu’na gidip geliyor. 15 kilometrelik yolun 10 kilometresini araçla giden öğrenciler, geri kalan 5 kilometrelik kısmı ise çamurlu ve bozuk olduğu için yürüyerek katetmek zorunda kalıyor. Öğrencilerin, yürüdükleri 5 kilometrelik yola inen kurt ve çakallar ise büyük bir tehlike oluşturuyor.

 

\"\"
Bindikleri okul servisini zaman zaman mahsur kaldığı için itmek zorunda kaldıklarını da belirten öğrenciler, “Her gün bu çileyi çekiyoruz. Köy yolumuz çamurlu olduğu için okul servisi köye kadar gelemiyor. Geldiği zaman da itmek zorunda kalıyoruz. Öyle olunca da okula geç kalıyoruz. Biz de okula geç kalmamak için okul servisinin gelemediği çamurlu yolu yürüyerek gidiyoruz. Ayaklarımız hep çamur oluyor, elbiselerimiz kirleniyor. Her gün elbiselerimizi yıkamak zorunda kalıyor ailelerimiz. Yetkililerin bir an önce bu sorunu gidermelerini istiyoruz. Biz eğitimimizden geri kalmak istemiyoruz. Yolda bazen kurt ve çakallar görüyoruz. Bu kurtlar bize saldırırsa bunun hesabını kim verecek?” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT