1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Öğrencilere Polis Mesleği Tanıtıldı

Öğrencilere Polis Mesleği Tanıtıldı

Öğrencilere Polis Mesleği Tanıtıldı
A+A-

Kütahya'nın Hisarcık ilçesi Cumhuriyet Ortaokulu öğrencilerine, rehberlik dersi çerçevesinde polis mesleği tanıtıldı. Cumhuriyet ortaokulu 7 ve 8. Sınıflarda öğrenim gören yaklaşık 120 öğrenciye yö

Kütahya'nın Hisarcık ilçesi Cumhuriyet Ortaokulu öğrencilerine, rehberlik dersi çerçevesinde polis mesleği tanıtıldı.
Cumhuriyet ortaokulu 7 ve 8. Sınıflarda öğrenim gören yaklaşık 120 öğrenciye yönelik rehberlik dersi çerçevesinde İlçe Emniyet Amiri Mustafa Güler tarafından polis mesleği hakkında bilgiler verildi.
Meslek tanıtım programında halkın can ve mal güvenliğini sağlayan polislik mesleğinin önemine değinen Mustafa Güler," Polis, görevi itibariyle; asayişi, amme, şahıs tasarruf emniyetini ve mesken masuniyetini koruyan, halkın ırz can ve malını muhafaza ve ammenin istirahatını temin eden, yardım isteyenlere, yardıma muhtaç olan çocuk, alil ve acizlere muavenet eden, kanun ve nizam¬namelerin kendisine verdiği vazifeleri yapan silahlı icra ve inzibat kuvvetidir. Genel olarak polis, bir ülkenin sükûn, güvenlik ve düzenini sağlamak ve korumakla görevlidir. Bunu yerine getirirken önceden belirlenmiş müeyyidelere uymakla yükümlü ve hükümet tarafından alınan ve yerine getirilmesi istenen kararların icrasını sağlamakla görevlidir. Polis yasasına göre polisin görevi, hukuk ve toplum düzenini güvence altına almak, asayişi ve güvenliği sağlamak, aynı zamanda suç işlenmesini önceden engellemek, işlenen suçları günışığına çıkartarak yargı makamlarına yargıya hazır olacak biçimde ulaştırmaktır. Polis ayrıca, kendisi için özel olarak belirlenmiş görevleri yerine getirmekle ve herkese kendi görev bütünlüğünün içine giren konularda yardımda bulunmakla yükümlüdür. Polisin yetkilerinin temel amacı, kamu otoritesini ve kamu yararını sağlamaktır. Polis,"kamu yararı" için çalışmaktadır. Kamu yararının sağlanması ise, kamu düzeninin sağlanması ile mümkündür." diye konuştu.
Güler, daha sonra öğrencilerin polis mesleği hakkındaki sorularını cevapladı.
(MU-EFE)

10.01.2013 14:18:24 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT