1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Öğrencilerden Yök Eylemi

Öğrencilerden Yök Eylemi

Öğrencilerden Yök Eylemi
A+A-

Antalya'da bir grup üniversite öğrencisi, Yüksek Öğretim Kurulu'nu (YÖK) protesto için eylem yaptı. Antalya Merkezindeki işlek caddelerden olan kapalı yolda yürüyüşe başlayan öğrenciler ellerinde 'Üni

Antalya'da bir grup üniversite öğrencisi, Yüksek Öğretim Kurulu'nu (YÖK) protesto için eylem yaptı. Antalya Merkezindeki işlek caddelerden olan kapalı yolda yürüyüşe başlayan öğrenciler ellerinde 'Üniversite A.Ş'ye, YÖK'e ve Yasasına geçit yok' yazılı pankartla Attalos heykeli önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan öğrencilerden Mustafa Cihan Yılmaz, YÖK'ün Eylül ayında 'Yeni Bir Yükseköğretim Yasasına Doğru' başlıklı metin yayınladığını belirterek Kasım ayında da yeni bir 'Yükseköğretim Yasa Taslağı' hazırlandığını söyledi. AKP'nin bunu demokratik dönüşüm olarak lanse etmeye çalıştığını ifade eden Yılmaz şöyle konuştu: "Bu gün dönüşüm süreci YÖK'ün bürokratik ve merkeziyetçi yapısını pekiştiriyor ve üniversiteleri değişen piyasa koşullarına uygun hale getirmeyi amaçlıyor. Yeni düzenlemeyle beraber YÖK'ün ismi TYOK olarak değiştirilecek ve üniversiteler, oluşturulacak olan 'Üniversite Konseyleri' tarafından yönetilecek."
Öğrencilerin yürüyüşüne Devrimci İşçi Partisi, Emek Gençliği, Gençlik Muhalefeti, Genç-Sen, Öğrenci Kolektifleri, Sosyalist Yeniden Kuruluş, Demokratik Yurtsever Gençlik üyeleri destek verdi. Basın açıklamasının ardından grup sorunsuz bir şekilde meydandan ayrıldı.
(UG-HO-Y)

06.01.2013 16:28:10 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT