1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Öğrenciler Kenya'da Su Kuyusu Açtırdı

Öğrenciler Kenya'da Su Kuyusu Açtırdı

Öğrenciler Kenyada Su Kuyusu Açtırdı
A+A-

Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü 4. sınıf öğrencileri, 'Topluma Hizmet Uygulamaları' dersi kapsamında düzenledikleri yardım kampanyası ile Kenya'da su kuyusu açtırdı.

Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü 4. sınıf öğrencileri, 'Topluma Hizmet Uygulamaları' dersi kapsamında düzenledikleri yardım kampanyası ile Kenya'da su kuyusu açtırdı.
Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yasin Doğan ile birlikte Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü'yü makamında ziyaret eden öğrenciler, yaptıkları kampanya hakkında bilgi verdi. Öğrenciler, kuraklık çeken Kenya'da açtırılan kuyunun çerçevelenmiş fotoğrafını Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü'ye takdim etti.
Öğrencileri duyarlılıklarından dolayı tebrik eden Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Adıyaman Üniversitesi öğrencilerinin birbirinden güzel faaliyetler gerçekleştirdiklerini belirterek, "Bu genç kardeşlerimizle evlatlarımızla ne kadar övünsek azdır. Buradan kalkıp Kenya gibi bir yerde su kuyusu açtırmak son derece anlamlı, güzel bir davranış. Bu projede emeği geçen bütün hocalarıma ve bu genç kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Birçok öğrenci topluluğumuz, faaliyet kulübümüz var. Kulüplerimizin bu etkinlikleri göğsümüzü kabartıyor. Geleceğe olan inancımızı, güvenimizi de artırıyor. Bu gençlik bizim istediğimiz gençlik. Sosyal sorumluluğu olan, dünyaya karşı kendini sorumlu hisseden öğrencilerimiz var. İnşallah bu örneklerin arkası gelecektir. Sağ olsunlar, var olsunlar" şeklinde konuştu.
Yaptıkları yardım kampanyası hakkında bilgi veren Eğitim Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi Berivan Aslı Dağ ise 'Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi' kapsamında hem yararlı olmak hem de örnek olması adına açlık ve susuzluk sorunu çeken Kenya'da projeyi yürütmeye karar verdiklerini söyledi.
Dağ, "Projenin başlangıcında Kenya'da bir su kuyusu açtırmak için 3 bin 500 dolar (6 bin 200 TL) gerektiğini öğrendik. Bu işe sekiz kişiyle başladık. Bu parayı toplamak için kermesler yaptık. Kermes yoluyla gece arkadaşlarla evde yaptığımız yiyecekleri gündüz sattık. Bunun için de marketlerden yardım istedik. Bütün erzakları market sahiplerinden bu proje için temin ettik. Onlar da sağ olsunlar, yardım ettiler. Kermesi üç gün boyunca yaptık ve üç günde 3 bin lira topladık. Bunun dışında kitap ayraçları bastırdık. Bunları 1 liraya satarak toplamda 6 bin liraya ulaştık. Geriye kalan 200 lirayı da iş adamlarının yardımlarıyla temin ettik. Sonunda 6 bin 200 lirayı aşarak 7 bin liraya ulaştık. Artan parayı da yardıma muhtaç insanlara dağıttık" diye konuştu.
(AHM-Y)

14.12.2012 15:43:42 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT