1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Oğalanüstü Mecliste "sözde İtiraz" Karmaşası

Oğalanüstü Mecliste "sözde İtiraz" Karmaşası

Oğalanüstü Mecliste sözde İtiraz Karmaşası
A+A-

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, Hayri Haköver ve Murat Türk'ün komisyona seçilmesine itiraz geldiği gerekçesiyle olağanüstü toplandı. İtirazın AK Parti'den geldiği iddia edilmişti ancak Adalet ve K

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, Hayri Haköver ve Murat Türk'ün komisyona seçilmesine itiraz geldiği gerekçesiyle olağanüstü toplandı. İtirazın AK Parti'den geldiği iddia edilmişti ancak Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grup Sözcüsü Abdullah Doğru, itirazı kendilerinin yapmadığını söyleyince meclis karıştı.
Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, partileri tarafından disiplin kuruluna sevk edilen AK Partili Murat Türk ve AK Partili Hayra Haköver'in, 17 Ocak'ta yapılan komisyon üyeleri seçiminde, komisyonlara seçilmesine AK Parti'den itiraz geldiği gerekçesiyle olağanüstü toplandı. Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın katılmadığı toplantıda, vekili Sıtkı Polat da meclisi yönetmek istediğini bildirmesi üzerine, Başkan Vekili Halil Tüm oturuma başkanlık yaptı.
Toplantıda ilk olarak partisi tarafından disiplin kuruluna sevk edilen Murat Türk konuştu. Türk, "Buraya bir gündemden dolayı, meclis üyeleri ve bürokratlar getirilmiş bulunmakta ama işin ciddiyetsizliği dosyadan başlıyor. Zihni Aldırmaz bu dosyayı havale etmiş imzası nerede? Yok. Vekilin atadığı vekil, yani vekilin vekili Sıtkı Polat'ın da imzası yok. 5 binlik planlar için bir bardak suda fırtına koparan, dernekler sivil toplum kuruluşları gazetelere Adana'nın önü tıkandı diye beyanatlar verdiler" dedi. Komisyonlarda planların hızlı bir şekilde görüşüldüğünü ve çalışmaların tamamlandığını ifade eden Türk, "Hiçbir gerekçe sunmadan meclisin aldığı karar geri gönderilemez. Gönderilmesi demek meclisi takmıyorum demek değil midir. Görevi kötüye kullanmaktır, komisyonların çalışmasını engellemektir. Herkesin işi gücü var. Bu seçimleri yeniden yapmak için gerekçe nedir?" diye konuştu. Türk, komisyon seçimleriyle ilgili her hangi bir itirazın olmadığını, AK Parti'nin sadece bilgilendirme yazısı gönderdiğini kaydetti.
AK Parti Grup Sözcüsü Abdullah Doğru da yaptığı konuşmasında, komisyon seçimlerine yönelik bir itirazda bulunmadıklarını söyleyince, meclis karıştı. Bazı meclis üyeleri, ortada bir itiraz olmadan meclisin olağanüstü toplanmasına tepki gösterdi. Doğru, konuşmasının devamında, "Biz konuyla ilgili İl Başkanımızla da gruptaki arkadaşlarımızla da görüştük. Her hangi bir itirazımız yok, sadece bilgilendirme amaçlı Büyükşehir'e ve ilçe meclislerine bir yazı gönderdik" ifadelerini kullandı.
Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Bekir Sıtkı Özer ise meclis oturumuna başkanlık eden Halil Tüm'ü kutlayarak sözlerine başladı. Tüm için "Ben olsam o kürsüde oturmazdım, çok naziksiniz, büyük bir sorumlulukla oraya oturdunuz" diyen Özer, tartışmalı komisyon seçimleriyle ilgili de şunları kaydetti:
"Bu arkadaşlarımız partileri tarafından tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk edilmişler. Ama parti tüzüğü ile belediye tüzüğü ayrıdır. Bu arkadaşlar meclis üyeleridir."
Başkan Vekili Halil Tüm de zorunlu olarak meclisi yönetmediğini, bunun yasal bir görev olduğunu söyledi.
Konuşmaların ardından, itiraz olmadığı ve teklifin gerekçesi bulunmadığı için kararın mecliste görüşülmemesine, 17 Ocak'ta seçilen komisyon üyelerinin görevini yapmasına ait teklif oy birliği ile kabul edildi.
(SZP-AKL-Y)

31.01.2013 16:57:36 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT