1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Odtü'lülerden Açıklama

Odtü'lülerden Açıklama

Odtülülerden Açıklama
A+A-

ODTÜ Mezunları Derneği tarafından, ODTÜ'de çıkan olayların Göktürk-2 uydusunun fırlatılması için düzenlenen törenin engellenmesi nedeniyle başlamadığı belirtilerek, "Öğrenciler yeni YÖK yasa taslağı v

ODTÜ Mezunları Derneği tarafından, ODTÜ'de çıkan olayların Göktürk-2 uydusunun fırlatılması için düzenlenen törenin engellenmesi nedeniyle başlamadığı belirtilerek, "Öğrenciler yeni YÖK yasa taslağı ve Suriye'ye yapılmak istenen olası müdahale konularında endişelerini en üst düzeydeki yöneticilere iletmek istemişlerdir" denildi.
ODTÜ Mezunları Derneği tarafından yapılan açıklamada, ODTÜ'de 18 Aralık'ta meydana gelen olayların, Göktürk-2 uydusunun fırlatılması için düzenlenen törenin engellenmesi nedeniyle başlamadığı belirtilerek, "Öğrenciler yeni YÖK yasa taslağı ve Suriye'ye yapılmak istenen olası müdahale konularında endişelerini en üst düzeydeki yöneticilere iletmek istemişlerdir. Ancak, öğrenciler bu amaçla daha yeni yürüyüşe başlamışken polis tarafından şiddet kullanarak engellenmiştir. İçinde lojmanlar, kreş, ilköğretim okulu ve lisenin de bulunduğu, derslik ve laboratuvarlarıyla 20 bin kişilik ODTÜ kampüs alanı gaz ve ses bombaları ile savaş alanına dönmüş, ofisler, derslikler, laboratuvarlar ve kütüphane durulamaz, eğitim yapılamaz hale gelmiş, ders ve araştırmaların yapıldığı bölüm binalarında yaşam hakkı tehdit edilmiştir" denildi.
Toplumda şiddetin, karşılıklı olarak insani ihtiyaçların karşılanmaması ile ortaya çıktığı ifade edilerek, öğrencilerin değer yargıları ile uyumlu yaşamak, düşüncelerini özgürce ifade etmeyi istedikleri kaydedildi. ODTÜ Rektörlüğü'nün şiddet içermeyen, başkasının özgürlüğünü kısıtlamayan, eğitim ve araştırma faaliyetlerini engellemeyen ve çevreye zarar vermeyen protestoları üniversite özgürlük ortamının olmazsa olmaz parçası olarak gördüğünü ifade ettiği söylendi.
Demokrasinin, başta toplumdaki azınlıklar olmak üzere herkesin varoluş hakkının, dilinin, kültürünün, yaşayış biçiminin, düşüncelerinin ve söz hakkının saygıyla karşılanması anlamına geldiği bildirilerek, "Özellikle iktidarların kendilerine karşı dile getirilen her türlü düşünceye saygı göstermesi, demokrasinin özünü oluşturmaktadır" şeklinde açıklandı.
Şiddetin demokrasinin özünü oluşturan öğelerin baskılanmasına yönelik bir siyasi araç olarak kim tarafından uygulanırsa uygulansın, asla kabul edilemeyeceği kaydedilerek, "Toplumsal muhalefeti önleme amacıyla şiddet kullanılması ne yazık ki ülkemizde fazlasıyla yaygınlaşmış bulunmaktadır. Bunun demokrasiyle bağdaşır yanı yoktur. Şiddet asla uygulanmamalı, canlılara ve doğayı olumsuz etkileyecek araçlar hiç bir şekilde kullanılmamalıdır" denildi.
ODTÜ'nün çeşitli çevrelerce hedef tahtasına oturtulmasını demokratik kültür ve zihniyetle bağdaştırılamadığı ve tehlikeli bir kutuplaşmaya zemin hazırladığı için endişe verici buldukları belirtildi.
(PS-YHY-Y)

25.12.2012 18:29:36 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT