1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Odtü Öğrencilerine Üniversitelerden Ortak Kınama Bildirisi

Odtü Öğrencilerine Üniversitelerden Ortak Kınama Bildirisi

Odtü Öğrencilerine Üniversitelerden Ortak Kınama Bildirisi
A+A-

Göktürk-2 uydusunun uzaya gönderilmesi nedeniyle ODTÜ yerleşkesinde düzenlenen programda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto eden öğrencilere, üniversitelerden kınama mesajı geldi. Marmara Üni

Göktürk-2 uydusunun uzaya gönderilmesi nedeniyle ODTÜ yerleşkesinde düzenlenen programda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto eden öğrencilere, üniversitelerden kınama mesajı geldi.
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Senatosu, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi, ODTÜ'de Göktürk uydusunun gönderilmesi nedeniyle düzenlenen programda Başbakan Erdoğan'ı protesto eden öğrencileri ortak basın bildirisi ile kınadı.
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden yapılan yazılımı açıklamada, "18. Aralık 2012 tarihinde Göktürk-2 Uydusu Çin'deki Jiuquan Havaüssü'nden fırlatılarak yörüngesine oturtulmuştur. Uydunun yörüngeye oturtulması dolayısıyla ODTÜ yerleşkesi TUBİTAK Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Araştırma Merkezinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir tören düzenlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin uzay bilimleri ve teknolojileri alanında göstermiş olduğu bu tarihi başarı, ne yazık ki ODTÜ yerleşkesinde bazı öğrencilerin şiddet eylemleriyle gölgelenmeye çalışılmıştır.

"HİÇBİR FİKİR HEDEFLERİNE BU YÖNTEMLERLE ULAŞAMAZ"
Üniversiteler öğrencilerin ve bilim adamlarının fikir ürettiği, düşüncelerini özgürce paylaştığı; farklı, hatta katılmadığı düşüncelere tahammül etmeyi içselleştirdiği ortamlar olmalıdır. Şiddet içeren eylemlerin fikirlerin önüne geçmemesi esastır. Öğrencilerin tek protesto aracı eleştirel fikirleri olmalı; taş, sopa ve molotofkokteyli öğrencilerle anılmamalıdır. Kavga ve şiddet hiçbir fikre hizmet edemez ve hiçbir fikir hedeflerine bu yöntemlerle ulaşamaz.

"YAŞANAN ŞİDDET OLAYLARINI ÜZÜNTÜYLE KARŞILIYORUZ"
Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi olarak, ODTÜ yerleşkesinde gerçekleştirilen tören sırasında yaşanan şiddet olaylarını üzüntüyle karşılıyoruz.
Toplumun her alanda bir adım daha ileriye gidebilmesinin, üniversite öğrencilerinin eğitim, araştırma ve sosyal sorumluluk faaliyetleriyle mümkün olacağına inanıyoruz. Üniversiteler olarak öğrencilerimizin kamuoyunda başarılarıyla gündeme gelmeleri en büyük arzumuzdur.
Bu vesileyle, ülkemizde heyecan uyandıran ve tüm dünyanın ilgisini çeken böylesine bir bilimsel ve teknolojik başarının gerçekleşmesinde katkısı olan bilim adamlarımıza ve diğer yetkililere teşekkür eder, tebriklerimizi sunarız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."
Sabahattin Zaim Üniversitesi Senatosu tarafından kaleme alınan bildiride, "Uzay ve uydu sistemlerine yönelik teknoloji, uzman insan gücü ve alt yapı geliştirilmesi, kamu kurum ve kuruluşlarının gözlem ve araştırma ihtiyaçlarının milli imkan ve kabiliyetlerle karşılanması ihtiyacını karşılamak amacı ile üretilen Türkiye'nin ilk milli keşif uydusu Göktürk-2 ve TÜBİTAK UZAY mühendisleri tarafından geliştirilen Milli Uçuş Bilgisayarı BİLGE, ülkemizin çağdaş medeniyeti yakalamasında önemli bir adım oluşturmaktadır.

"BİLİME VE GELİŞMEYE KARŞI YAPILAN PROTESTOYU KINIYORUZ"
Böyle önemli projeleri destekleyen hükümet ve araştırma kurumlarına teşekkür ederiz.
Göktürk-2'nin uzaya fırlatılması törenine, tüm öğrenci ve öğretim elemanlarının da coşkuyla katılmaları beklenirken, bilime ve gelişmeye karşı yapılan bu anlamsız protesto girişimlerini kınıyor ve kamuoyuna ilan ediyoruz" ifadelerine yer verildi.
Bezmialem Vakıf Üniversitesi'den yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi; "Son günlerde ODTÜ'de meydana gelen olaylarla ilgili olarak, 24 Aralık 2012 tarihinde toplanan Üniversitemiz Senatosu aşağıdaki görüşlerini kamuoyuyla paylaşma kararı almıştır. Bilindiği gibi, 18 Aralık 2012 tarihinde GÖKTÜRK II adlı Türk uydusunun uzaya fırlatılışı dolayısıyla, ODTÜ yerleşkesi içinde yer alan TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü binasında bir tören düzenlenmiştir.
Törene, çok sayıda akademisyenin yanı sıra devlet ve hükümet temsilcileri de katılmışlardır. Bilim insanlarımızın ve ülkemizin bilimsel ve teknolojik başarısının geldiği noktayı gösteren böyle bir olay haklı olarak bütün milletimizi gururlandırmıştır. Bu tören, aynı zamanda, son yıllarda bilime yapılan yatırımın sonuçlarının alınmaya başlandığının da bir göstergesi olarak değerlendirilmelidir.

"BAŞARIYI GÖLGELEMEK İSTEYENLERİN BİR TERTİBİ OLDUĞU AŞİKARDIR"
Ancak, tören alanı ve çevresinde değişik üniversitelerden protestocu bir öğrenci grubunun güvenlik güçlerine karşı koymasıyla başlayan üzücü olaylar yaşanmıştır. Bu gösterinin, gelinen bu başarılı durumdan rahatsızlık duyan ve bu başarıyı gölgelemek isteyen kişi ve grupların bir tertibi olduğu aşikardır.
Milletimizin her ferdinin heyecanla karşıladığı böyle gurur verici bir olay karşısında, bilim öğreten ve bilim öğrenen herkesin takınması gereken tavır bellidir. Daha da üzücü olan, aklıselim sahibi herkes tarafından kınanması gereken böyle bir eylemin bazı kişi ve kuruluşlar tarafından basit 'özgürlük ortamının bir parçası' olarak gösterilmek istenmesi, hatta siyasi ve ideolojik kamplaşmanın ve yaratılmak istenen kargaşa ortamının bir aracı olarak kullanılmaya çalışılmasıdır. Milletimizin ve devletimizin sağduyusunun buna izin vermeyeceği inancındayız.
Bu vesileyle, dünyanın ilgisini çeken ve milletimizin heyecanını uyandıran böyle bir bilimsel etkinliğin gerçekleşmesinde katkısı olan bilim adamlarımıza ve diğer yetkililere teşekkür eder, tebriklerimizi sunarız.
Büyük bir ilim camiası içinde küçük bir grubun yaptığı eylemi ve bunu istismar etme heveslilerini de esefle karşıladığımızı kamuoyuna bildiririz" denildi.
(AS-YHY-Y)

24.12.2012 19:03:31 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT