1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Oda Başkanlarından Ortak Çağrı: Borçlar Affedilmeli

Oda Başkanlarından Ortak Çağrı: Borçlar Affedilmeli

Oda Başkanlarından Ortak Çağrı: Borçlar Affedilmeli
A+A-

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Faruk Alpaslan, depremler sonrası büyük sıkıntılar içerisinde olan ve bu sıkıntılardan kurtulamayan esnafın vergi borcunun affedilmesi gerektiğini belirterek, “Hükümet esnafa olan vefa borcunu ödemelidir” dedi


Van Bakkallar ve Manavlar Odası Başkanı İsa Berge, Van Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Veysel Koç ve Çaldıran Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hakan Yıldırım ile bir araya gelen Faruk Alpaslan, vergi borçlarının ertelenmesi konusunda çağrıda bulundu. Odalara kayıtlı esnafların durumlarının hiç iç açıcı olmadığını, bu yüzden diğer oda başkanları ile bir araya gelerek değerlendirmelerde bulunduklarını vurgulayan Alpaslan, bu konuda esnaflara yönelik hiçbir şeyin yapılmadığını kaydetti. Alpaslan, “Yaşanan deprem sonrası yeniden ayağa kalmak için işyerini açan ve kendi SSK, elektrik ve su gibi giderlerini karşılamak için alın terini kazanan esnafın en az 1 yıllık borcunun mutlaka affedilmesi en doğal haklarıdır. Bizde 1 yıllık vergilerin iptal edilmesini istiyoruz ve diliyoruz. Esnafın, büyükşehir olan ilimize adapte olabilmesi için yeni oluşumlar ve yeni yapılanmalar büyük masraf gerektirmektedir. Bunları üst üste kattığımız zaman esnafın üzerindeki bu yükü, bu zor günleri geride bırakması adına devletin bu vergi affını kaldırması olumlu sonuçlar getirecektir. Van esnaf ve sanatkarı da bunu unutmayacaktır. Büyük felakette küçük sermayeleri yerle bir olan, yakınlarını kaybedenler, evleri yıkılan esnaflarımızın tüm bu acılar üzerine bir de borcuyla baş başa bırakılması tamamen yok olması demektir. Tüm bu yaraların kapanması için hükümetimizin ve devletimizin esnafımızın borçlarını affetmesi ile az da olsa esnafın ayağa kalkmasına vesile olacaktır. KOSGEB’teki kredilerde yaşanan süreçte ortadadır. KOSGEB’in ana şartnamesinden dolayı sekteye uğramıştır. Esnafımızın en büyük beklentisi vergi affıdır. Umarım esnafımızın bu mağduriyeti göz önünde bulundurularak, gerekli çalışmalar yapılır. Bu ilimizin de esnafımızın da yeniden kendine gelmesi açısında önemli katkılar sunacaktır” dedi.


Van Bakkallar ve Manavlar Odası Başkanı İsa Berge, Van Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Veysel Koç ve Çaldıran Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hakan Yıldırım, tüm odalardaki sıkıntıların aynı olduğunu vurgulayarak, Başkan Alpaslan’a konuşmalarından dolayı teşekkür ettiler.

A+A-

HABERE YORUM KAT