1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Öcalan'ın gönderdiği 3 mektuptan biri BDP Genel Merkezinde

Öcalan'ın gönderdiği 3 mektuptan biri BDP Genel Merkezinde

Öcalanın gönderdiği 3 mektuptan biri BDP Genel Merkezinde
A+A-

Öcalan\'ın gönderdiği 3 mektuptan biri BDP Genel Merkezine ulaştı...

 

Abdullah Öcalan'ın İmralı Adası'nda BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan,İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ile görüşmesi ardından Avrupa, Kandil ve BDP'ye 3 mektup göndereceği belirtilmişti. 

Söz konusu bilginin ardından sabah saatlerinde BDP'ye gönderilen mektup Ankara
 'ya ulaştı. 

Öcalan'ın BDP'ye gönderdiği mektup önce TBMM Başkanlığı'na gitti. Mektup buradan BDP'lilere teslim edilirken BDP, PM ve MYK üyelerinin toplanarak mektubu değerlendireceği bildirildi.

 

Öcalan'ın mektubunun detayları ortaya çıktı

Kürt sorununun çözüm sürecinin en kritik aşamasına geçildi. Abdullah Öcalan'ın sürece ilişkin görüşleriyle yol haritasını içeren üç mektubundan biri BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'a verildi. Diğer iki mektup, BDP tarafından Kandil ve Avrupa'ya ulaştırılacak.


Abdullah Öcalan'ın yazdığı mektuplarla ilgili detaylarda ortaya çıktı. NTV’den Nilgün Balkaç’ın edindiği bilgiye göre, mektuplar yaklaşık 20 sayfadan oluyor.

Mektuplarda, ağırlıklı olarak Kürt sorununun tarihi süreci ve gelinen noktaya ilişkin uzun tahliller yer alıyor. Mektupta, Öcalan'ın Türkiye'nin, Avrupa Yerel Yönetimler şartına getirdiği çekinceleri kaldırmasını istediği gelen bilgiler arasında.

Ayrıca, yeni anayasada etnik ve dini referanslara vurgu yapmadan, genel bir vatandaşlık tanımına yer verilmesi yönündeki beklentilere de dikkat çekiliyor.

NEVRUZ KRİTİK TARİH

Beklentiler mektuplara Mart sonuna kadar yanıt gelmesi yönünde. Bu süre içinde en kritik tarih 21 Mart yani Nevruz.

Nevruz'un sakin geçmesi, sürecin olumlu ilerlemesinde önemli bir eşik olarak görülüyor.

Eğer Öcalan'ın sunduğu yol haritası taraflarca uygun bulunursa toplu bir deklarasyon açıklanması bekleniyor.

 

ÜÇ AŞAMALI PLAN


Bu süre içinde İmralı'ya yeni bir heyet daha gidecek. Öcalan'ın mektubunda üç aşamalı bir plan sunduğu da gelen bilgiler arasında. 

 

İlk Aşama: Kuzey Irak'a Çekilme

Planın ilk aşaması Türkiye'deki PKK unsurlarının Kuzey Irak'a çekilmesi. Bunun için atılacak ilk adım örgütün Haziran'a kadar eylemsizlik kararı alması olacak. 


İkinci Aşama: Uygun Alt Yapı Oluşturma

İkinci aşama sürecin sağlıklı yürümesi için bir alt yapı oluşturmak. Meclis'te bir komisyon kurulması da gündemde. Ancak beklentiler, komisyonun adının BDP’nin ve Öcalan’ın daha önce talep ettiği "Hakikatleri Araştırma Komisyonu" adının kullanılmayacağı yönünde. 

Komisyon süreçle bağlantılı olarak yapılması gerekenleri, yasa ve mevzuattaki değişiklikler gibi konuları ele alacak. 

Meclis komisyonuna paralel olarak Sivil Toplum Kuruluşlarının oluşturacağı ayrı bir komisyon ise doğuda ve batıda toplumun değişik kesimleriyle görüşecek, çekinceleri ve kaygıları değerlendirerek görüşlerini meclis komisyonuna sunacak.

Üçüncü Aşama: Normalleşme Dönemi

Üçüncü aşama ise normalleşme dönemi. Mahmur'un yeniden düzenlenmesi, Kuzey Irak'taki PKK unsurlarından suça karışmayanların ailelerinin yanına dönmelerinin sağlanması bu dönem için öngörülen adımlar arasında.

Suça karışmamış örgüt üyelerinin Türkiye'de suç kaydı yok. Pişmanlık yasası gibi var olan yasal prosedürler ile dönüş sağlanabileceği değerlendiriliyor.

(RADİKAL)

A+A-

HABERE YORUM KAT