1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ocak 2013 Tüketici Güven Endeksi

Ocak 2013 Tüketici Güven Endeksi

Ocak 2013 Tüketici Güven Endeksi
A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, Ocak ayında tüketici güven endeksi yüzde 3 arttı. Anket sonuçlarına göre gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi 1,2 azaldı. Tür

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, Ocak ayında tüketici güven endeksi yüzde 3 arttı. Anket sonuçlarına göre gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi 1,2 azaldı.
Türkiye İstatistik Kurumu'ndan yapılan açıklamada, TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği çerçevesinde 2003 yılından itibaren Hanehalkı İşgücü Anketi'ne ekli Tüketici Eğilim Anketinin yürütüldüğü, bu anket sonuçlarına göre hesaplanan tüketici güven endeksinin aylık olarak yayımlandığı bildirildi. Hanehalkı İşgücü Anketi'ne ekli Tüketici Eğilim Anketi uygulamasının Avrupa Birliği Uyumlulaştırılmış İşyerleri ve Tüketici Anketleri Programı'ndan farklılıklar göstermesinin yeni bir uygulamaya geçişi gerektirdiği bildirilen açıklamada, Ocak 2012 tarihinden itibaren Avrupa Birliği Uyumlulaştırılmış İşyeri ve Tüketici Anketleri Ortak Programı esaslarına göre yeni Tüketici Eğilim Anketinin uygulanmaya başlandığı ifade edildi. 2012 yılında Hanehalkı İşgücü Anketi'ne ekli uygulama ve yeni Tüketici Eğilim Anketinin eşanlı yürütüldüğü, Ocak 2013 tarihinden itibaren Hanehalkı İşgücü Anketi'ne ekli uygulamaya son verildiği bildirildi. Avrupa Birliği programına tam uyumlu yeni uygulamanın; anket uygulanan birim, anket soruları, sorularda karşılaştırma yapılan dönem, endeksin hesaplandığı sorular ve endeks yayımlama tarihinde değişiklikler içerdiği ifade edildi. Tüketici güven endeksinin önceki uygulamada beş alt endeks kullanılarak hesaplandığı hatırlatılan açıklamada, Ocak 2013'ten itibaren dört alt endeks kullanılarak hesaplanmaya başlandığı ifade edildi. Avrupa Birliği Uyumlulaştırılmış İşyerleri ve Tüketici Anketleri Programı'na uyumlu yeni tüketici güven endeksinin 2012 yılı ve 2013 Ocak ayı için yeni Tüketici Eğilim Anketi sonuçları kullanılarak hesaplandığı bildirildi.

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 3 ARTTI
TÜİK verilerine göre Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 2013 Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3 oranında arttı. 2012 Aralık ayında 73,6 olan endeks Ocak ayında 75,8 değerine yükseldi.
Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 7,9 oranında artarak; Aralık ayında 21,3 değerinden, Ocak ayında 22,9 değerine yükseldi. Bu artışın, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını gösterdiği bildirildi.

GELECEK 12 AYLIK DÖNEMDE HANENİN MADDİ DURUM BEKLENTİSİ YÜZDE 5.9 ARTTI
Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 5,9 oranında arttı. Aralık ayında 86,7 olan endeks değeri Ocak ayında 91,8 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının yükselmesinden kaynaklandı.
Aralık ayında 94,3 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,3 oranında artarak, Ocak ayında 97,4 değerine yükseldi. Bu artışın gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki döneme göre arttığını gösterdiği belirtildi.
Aralık ayında 92,1 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,2 oranında azalarak; Ocak ayında 91 değerine geriledi. Bu azalma, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.
(ZÇ-ÖZ-E)

29.01.2013 10:43:00 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT