1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Obama'dan Çok Kritik Uyarı ! Gelişmiş Ülkeler İstihdama dikkat etmeli

Obama'dan Çok Kritik Uyarı ! Gelişmiş Ülkeler İstihdama dikkat etmeli

Obama'dan Çok Kritik Uyarı ! Gelişmiş Ülkeler İstihdama dikkat etmeli
A+A-

Brisbane kentinde düzenlenen G20 zirvesinde ABD Başkanı Barack Obama gelişmiş ülkelere istihdam için çok önemli uyarılarda buldu.

ABD Başkanı Barack Obama Avustralya'nın Brisbane kentinde gerçekleşen G20 zirvesinde yaptığı konuşmada "Son birkaç yılda ABD tüm diğer gelişmiş ülkelerden daha fazla kişiye iş yarattı" diyerek Avrupa Birliği ve Japonya'yı eleştirirken "Amerika'nın tüm dünya ekonomisini sırtında taşıması beklenemez. Bu zirvede G20 ülkeleri alt yapıya daha fazla yatırım yapma ve istihdam yaratma sorumluluğunu taşıyor" diye konuştu.

REFORMLAR YÜZDE 2.1 BÜYÜME GETİRECEK

G20 ülkelerinin kendi ülkelerindeki yapacakları reformlarla en az 2 trilyon dolarlık bir büyüme ve milyonlarca yeni iş sözü vermesi bekleniyor. G20 zirvesinde dolaşan taslak metine göre liderler zorlu ekonomik koşullara vurgu yaparken önümüzdeki dönemde reformların yüzde 2.1'lik büyüme yaratabileceği konusunda anlaşıyor.

G20 ülkeleri dünya ekonomisinin yüzde 85'ini temsil ediyor. Zirvede liderler altyapı yatırımlarını hızlandırma, finansal reformlar ve serbest ticaret konularını masaya yatırıyor. Obama zirve öncesinde yaptığı açıklamada ABD'nin sürdürülebilir, vatandaşlarca paylaşılacak ekonomik büyümeyi destekleyeceğini ve ticaret ve yatırımların önündeki engelleri kaldırmak için çalışmaya devam edeceklerini belirtmişti.

A+A-

HABERE YORUM KAT