1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. O Projenin toplantısı yapıldı

O Projenin toplantısı yapıldı

O Projenin toplantısı yapıldı
A+A-

Van Vali Yardımcısı Mehmet Parlak başkanlığında, Kalkınma Bakanlığı SODES kapsamında desteklenen ve Van Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Hayatlar Solmasın” adlı madde bağımlılığı ile mücadele etmeyi amaçlayan projenin tanıtım toplantısı yapıl

Tuşba Belediyesi bahçesinde bulunan Halk Sağlığı Müdürlüğü bürosunda Vali İbrahim Taşyapan, yardımcıları Mehmet Parlak ve İbrahim Özkan, AK Parti Van İl Başkanı Av. Zahir Soğanda, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren ve paydaş kurumların katılımı ile gerçekleştirilen toplantı, Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar Kanser Şube Müdürü Büşra Tapan Soğanda tarafından proje hakkında katılımcılara sunum yapılmasıyla başladı.
Ardından bir konuşma yapan Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren, uyuşturucu madde kullanımının sadece kullananları etkileyen bir sorun olmadığını belirterek, “Kullananların ailelerini, çevrelerini ve toplumun tamamını tehdit eden, sağlık zararlarının yanında, ekonomik ve sosyal sorunlara da neden olan önemli bir halk sağlığı problemidir. Akıl ve beden sağlığının en büyük düşmanı olan uyuşturucular, bağımlılarını aileden, toplumdan ve çevresinden kopararak oldukça sorunlu bir hayata mahkum etmektedir. Bu sebeple uyuşturucular zincirleme olarak bağımlıya, bağımlının aile ve iş hayatına, ayrıca ülke ekonomisine telafi edilemez zararlar vermekte ve toplumların hem bugününü hem de geleceklerini tehdit etmektedir. Bu kapsamda, tüm dünyada büyük bir sorun haline gelen uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı son yıllarda Türkiye ve ilimiz için de önemli bir sorun haline gelmeye başlamıştır” dedi.
Madde ve uyuşturucu kullanımı ile etkin mücadele edebilmek amacıyla 2014 yılında ‘Hayatlar Solmasın Projesi’ni hazırlayıp valiliğe sunduklarını dile getiren İmren, “1 Ekim 2015 tarihinde sözleşme imzalayarak çalışmalarımızı hızlandırdık. Sayın Vali Yardımcımız Mehmet Parlak Beyin katkıları ile kısa sürede ofisimizi açtık ve danışan kabulüne başladık. Bugünde tanıtım toplantımız için bir aradayız. Madde ve uyuşturucu kullanımı ile etkin mücadele edebilmek amacıyla Van merkez ile Erciş ilçesinde iki danışma merkezi kurarak yerinde zamanında çok alanlı ve süreklilik arz eden çalışmaları yapmak hedeflenmektedir. Projede madde bağımlılığı konusunda uzman personelin katılımıyla bir ekip (psikolog, sosyal çalışmacı, sosyolog, hemşire vb.) oluşturulması ve ekibin saha çalışmasını yapmasını sağlamak amaçlanmaktadır” diye konuştu.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT