1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Nohut Ekimi Başladı

Nohut Ekimi Başladı

Nohut Ekimi Başladı
A+A-

Van Büyükşehir Belediyesi, ‘Kırsal Kalkınma Projeleri’ kapsamında 5 ilçede toplamda 16 ton nohut tohumu ekimi gerçekleştirdi. Nohut ekimi projesi ile bundan sonra Van ve ilçelerinde nohut ekimi yapılarak bu alandan da üretime geçilecek.

Wan Haber Merkezi

Van Büyükşehir Belediyesi kırsal kalkınma çalışmaları kapsamında beş ayrı ilçede 1200 dönüm arazi üzerinde 16 ton nohut ekimi gerçekleştirdi.

Kırsal alanlarda yaşayan yurttaşlar ve çiftiler için yeni gelir kaynağı ve iş imkânları sağlamaya devam Büyükşehir Belediyesi, bu projesi ile binlerce yurttaş için hem geçim kaynağı hem de iş imkânı sağlamış oldu.

Önceki yıl ilçelerde ve kırsal alanlarda yaşayan yurttaşlar ve çiftçiler için geçen yıl içerisinde sarımsak, badem ve fidan yetiştiriciliği gibi projeler ile büyük çalışmalar yaparak yurttaşları alternatif ürünlere yönlendiren Van Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, bu yılda aynı çalışmalar kapsamında nohut ekimi çalışmalarına başladı. Büyükşehir Belediyesi bu proje kapsamında yurttaşlara ve çiftçilere tohumları ücretsiz bir şekilde verirken, hasat zamanında verilen tohumlar çiftçilerden tekrar geri alınarak bu sefer başka çiftçilere dağıtılarak projenin devamlılığını sağlayacak.

Büyükşehir Belediyesinin hedefi tüketimden üretime geçirmek

Van Büyükşehir Belediyesi nohut ekimi projesi için İlçe belediyeleri ile ortaklaşarak proje kapsamında ilk olarak 5 ayrı ilçede bin 200 dönümlük arazi alanlarında nohut ekimi gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi ayrıca kentte klasik ürün haline gelmiş ve eskiden kalma usullerle yetiştirilen yonca, korunga, buğday ve arpa yetiştiriciliğinin dışına çıkarak bundan sonra baklagil ve buğdaygil gibi ürünlerin yetiştiricilik projelerini hayata geçirecek. Bu çalışmalarının verimli ve sağlıklı olabilmesi için belediyeye bağlı teknik ekiplerinin yapmış oldukları analiz ve teknik çalışmalarının ardından kentte hem nohut hem de mercimeğin yetiştirilebileceğinin tespiti çalışmaları tamamlanarak model oluşturmak adına projelendirme çalışmalarına başlandı.

5-411.jpg

5 ilçede 16 ton nohut ekimi yapıldı

Büyükşehir Belediyesi ilk etapta nohut ekimi için kırsal ilçelerimizden olan Başkale, Gürpınar, Özalp, Saray ve Çaldıran ilçelerini belirleyerek, burada ilçe belediyeleri ile ortaklaşarak toprak sürümü, tohum yatağının hazırlanması ve son olarak ekim çalışmalarını tamamlayarak nohudu toprak ile buluşturdu. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Başkale ilçesine 9 bin 650 kilogram, Gürpınar ilçesine bin 750 kilogram, Özalp’a bin 300 kilogram, Saray ilçesine bin 625 kilogram, Çaldıran ilçesine ise  bin 200 kilogram tohumluk desteği sağlanarak yaklaşık 16 ton kilogram nohut tohumu dağıtımı yapılarak ekim çalışmalarını geçti. Belediye burada yurttaşlara verdiği tohumları hasat zamanında tekrar geri alıp, başka yurttaşlara dağıtarak projenin devamlılığını sağlayacak.

A+A-

HABERE YORUM KAT