1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Niksar Kalesi Artık Korkutmayacak

Niksar Kalesi Artık Korkutmayacak

Niksar Kalesi Artık Korkutmayacak
A+A-

Niksar Kalesi'nde kar yağışının ardından çatlak ve çökmelerin meydana geldiği surlarda restorasyon başlatıldı. Tokat'ın Niksar ilçesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca restore edilen kalede kar yağ

Niksar Kalesi'nde kar yağışının ardından çatlak ve çökmelerin meydana geldiği surlarda restorasyon başlatıldı.
Tokat'ın Niksar ilçesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca restore edilen kalede kar yağışının ardından surlarda çatlak ve çökmeler meydana gelmişti. Mahalle sakinleri ise surlarda olası bir çökme sonucu can ve mal kabına yol açacağı endişesi yaşarken, zaman geçmeden harekete geçildi. Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar, kar yağışı sonrasında yıkılma tehlikesi oluşturan surlarda Kültür ve Turizm Bakanlığı onayıyla onarma çalışmalarına başladıklarını söyledi. Söz konusu tehlikeyi ilgili makamlara bildirmek suretiyle zaman geçirmeden çalışmaların başlatıldığına dikkat çeken Başkan Yadigar, "Türkiye'nin ikinci büyük kalesinin güney yamacındaki burçlarda kar ve yağmur akışından dolayı duvarda bir bölümde şişme ve afet tehlikesi ortaya çıkmıştı. 16 ocak tarihinde tespit ettiğimiz bu durum kültür ve turizm bakanlığımızın derhal müdahalesiyle müteahhit firma tarafından sıkıntı oluşan bölümde duvar yıkım çalışmaları devam etmektedir. Duvar yıkım çalışmaları sonuçlandıktan sonra devamında sağlıklı bir şekilde mevcut projeye uygun kültür ve turizm bakanlığına sunduğumuz projeye uygun şekilde bu duvar ve surların tamamlanacağı ilgili arkadaşlar tarafından ifade edildi" dedi.
Başkan Yadigar, herhangi bir afet yaşanmadan konuyla yakından ilgilenen yetkililere teşekkür ederek, "Şu anda dahi kalemizde çalışmalar olduğu halde Konya'dan, Aksaray'dan, Samsun'dan İstanbul'dan Türkiye'nin değişik yerlerinden gelen insanlar Niksar kalesini ziyaret ederek buraları gezmekteler. Restorasyon bittikten sonra yerli ve yabancı turistler kaleyi gönül rahatlığı ile gezebilecek" diye konuştu.
(Nİ-SLH-Y)

07.02.2013 15:16:55 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT