1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Nihayet TOKİ'ler Deki Bir Sorun Çözüldü

Nihayet TOKİ'ler Deki Bir Sorun Çözüldü

Nihayet TOKİler Deki Bir Sorun Çözüldü
A+A-

Van’ın Erciş İlçe Belediyesi, TOKİ tarafından yaptırılan 5 bin 400 konutta yaşanan içme suyunun yetersizliği sıkıntısına kısa süreli bir çözüm buldu.


Erciş Belediye Başkanı Zülfükar Arapoğlu, içme suyu sıkıntısının çekildiği Sahil Mahallesi ikinci etap konutlarına yeni bir içme suyu hattı çekerek soruna kısa sürede bir çözüm bulduklarını söyledi. İlçenin yeni mahalleri olan Adnan Menderes ile Sahil Kent mahallerinde TOKİ’nin önceki konutları ile birlikte 5 bin 400 konut inşa ettiğini anlatan Arapoğlu, “Bu konutların 4 bin 883’ü afet, 544'ü ise TOKİ’nin yapmış olduğu konutlar. Bu konutlar için TOKİ tarafından Adnan Menderes Mahallesi’nde yaptırılan 5 bin ton kapasiteli içme suyu deposu yaptırılmış ancak, depo ideal olmasına rağmen kaynaklar çok yetersiz gelmektedir. Depoda biriken bu içme suyu konutlara kesinlikle yetmemektedir. Bizler TOKi Başkanlığı Alt Yapı Genel Müdürlüğü’ne yaşanan problemi ilettik. Onlar da gelip yerinde tespit yaparak kaynağın yetersiz olduğunu bizlere beyan ettiler. Bu 5 bin 400 konutun sadece 4’te 1'i aktif. Konutlardaki doluluk oranı yüzde 100’e ulaştığında ise bu suyun kesinlikle buradaki konutlara yetmeyeceğini kendilerine ifade ettik. TOKİ mühendisleri gelip yeni sondaj kuyuları vuracaklarını beyan ettiler. Vatandaşlarımız 2 aydır çok ciddi şekilde içme suyu sıkıntısı çekmektedirler. Özellike Sahil Kent Mahallesi’nde bulunan ikinci etap konutları bu sıkıntıyı had safhada yaşamaktaydı. Buradaki kodun yüksek olması nedeniyle ikinci etap ile üçüncü etap konutlarında içme suyu sıkıntısı çekilmesi üzerine bizler belediye olarak itfaiye araçlarımızla buralara içme suyu ulaştırmaktaydık. Buna da zamanla yetişmek gerçekten çok güç oluyordu. Belediye olarak eski TOKİ binalarımızın bulunduğu ve saniyede 150 litre içme suyu kapasitesi bulanan şebekeden ikinci etap şebekesine 200 metre uzunluğunda yeni ilave bir hat çekerek, burada bulunan 20 adet bloğa belediye olarak kendi imkanlarımızla içme suyu verip problemi şimdilik çözmüş bulunmaktayız. Bu arada, TOKİ’de yeni sondajlarını kısa sürede vuracaktır. TOKİ şu anda vermiş olduğu saniyede 30 litrelik içme suyu ile 5 bin 400 konuta ulaşması imkansızdır” dedi.


Başkan Arapoğlu içme suyunun verilmesinin ardından, bloklara giderek suyun konutlara gelip gelmediğini kontrol etti. Vatandaşlar ise Belediye Başkanı Arapoğlu’na teşekkürlerini ileterek sıkıntılarının şimdilik giderilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

A+A-

HABERE YORUM KAT