1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Niğde'de Doktorlara Yeni Doğan Canlandırma Eğitimi Veriliyor

Niğde'de Doktorlara Yeni Doğan Canlandırma Eğitimi Veriliyor

Niğdede Doktorlara Yeni Doğan Canlandırma Eğitimi Veriliyor
A+A-

Niğde Halk Sağlığı Müdürlüğü, Niğde'de doktor ve yardımcı sağlık personeline NRP "Yeni Doğan Canlandırma" eğitimi veriliyor. Maketlerle uygulamalı verilen eğitim 3 gün sürecek ve 22 doktor, 28 yard

Niğde Halk Sağlığı Müdürlüğü, Niğde'de doktor ve yardımcı sağlık personeline NRP "Yeni Doğan Canlandırma" eğitimi veriliyor.
Maketlerle uygulamalı verilen eğitim 3 gün sürecek ve 22 doktor, 28 yardımcı sağlık personeli katılıyor. Eğitime katılanlara eğitim sonrası sertifika verilecek
Eğitim öncesi konuşma yapan Niğde Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bilgehan Öztürk, "Ülkemizdeki bütün ölümlerin yaklaşık yüzde 30'unu bebek ölümleri oluşturur. Bir yıl içinde canlı doğmuş bebeklerin, bir yaşına gelmeden binde kaçının öldüğünü gösteren tabloya bebek ölüm hızı denir. Bebek ölüm hızı, o bölgedeki çocukların sağlık düzeylerini gösterir. Bu oran ülkemizde binde 53'tür. Gelişmiş ülkelerde bu oran binde 10 veya daha azdır.
Bu ölümlerin, yüzde 60'ı doğumdan sonraki 1 ay içerisinde görülür. Kalan kısmı ise ilk 1 aydan sonra başlayan ve 1 yaşına kadar olan ölümlerdir. Bir yaşına kadar olan ölümlerin nedenleri arasında yetersiz bağışıklama, beslenme yetersizliği ve çevre koşulları ve bebek bakım koşullarının olumsuz olması gösterilmektedir. İlk 1 ay içerisinde görülen ölümler daha çok doğumsal anormalliklere bağlı olduğu için düzeltilmesi zordur. Bir yaşına kadar olan ölümler ise çevre ve bakım koşullarının düzeltilmesi sonucu önlenebilecek hastalıklardan oluşmaktadır. Günümüzde çevre ve sağlık koşullarının gün geçtikçe düzeleceğini düşünürsek, ilk 1 ay içerisindeki ölümlerin (neonatal ölümler), ileriki yıllarda sağlık sorunlarının başında gelmesi beklenmektedir" dedi.
Dr. Öztürk, "Ülkemizde bebek doğumlarının kendi kendine ya da konu komşu yardımıyla sık bir şekilde gerçekleşmesi, bu doğumlar sırasında sağlık hizmetlerinden ve sağlık personelinden faydalanılmamış olması, bebek ölümlerini arttırmaktadır. Dünya çapında yapılan araştırmalar, tıbbi problemlerin ya da sosyal faktörlerin bebek ölümlerine neden olduğunu ortaya koymuştur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz; 1. Hamilelik döneminden önce de olan riskler, Anneni 18 yaşından küçük ya da 35 yaşından büyük olması, 4 veya daha fazla sayıda doğum yapmış olmak, iki hamilelik arasının 2 yıldan daha az olması, akraba evliliği, daha önceki doğumlarda annenin ölü ya da zor doğum gerçekleştirmesi bu dönemdeki risk faktörleridir. Ayrıca annede şeker, kalp, böbrek hastalıklarının olması, sigara, alkol ya da uyuşturucu madde kullanımı, annenin boyunun 150cm'den kısa olması da hamilelikten önce de varolan riskleri oluşturur. Hamilelik döneminde görülen riskler: Bu dönemde, özellikle hamileliğin ilk 3 ayında ilaç, radyasyon, hastalık gibi zararlı faktörlere maruz kalmak, Annede kansızlık olması, kilo alımının çok fazla ya da çok az olması, doğum öncesi yetersiz beslenme, hamileliğin kısa sürmesi, çoğul gebelikler bu dönemdeki riskleri oluşturmaktadır.
Doğum sırasında meydana gelen risk faktörleri: Doğum sırasında obstetrik güçlükler dediğimiz baş-kalça uyuşmazlığı, kordon, plasenta anormallikleri, doğumun bilgisiz kişiler tarafından evde yaptırılması doğum sırasındaki risklerdir.
Doğumdan sonra görülen riskler: Bebeğin 2500 gramdan daha az doğması, doğumsal anormallikler, yetersiz beslenme, anne sütü ile beslenmeme ya da az beslenme, infeksiyonlar doğumdan sonra bebek ölümüne neden olan risk faktörleridir" diye konuştu.
(YE-AÖ-Y)

12.02.2013 15:31:44 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT