1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Nevşehir Üniversitesi Almanya'da Tanıtıldı

Nevşehir Üniversitesi Almanya'da Tanıtıldı

Nevşehir Üniversitesi Almanyada Tanıtıldı
A+A-

Nevşehir Üniversitesi (NEÜ) Almanya'da düzenlenen çeşitli programlar ve toplantılarla tanıtıldı. Kapadokya Kültür Derneği Başkanı Mümin Uluç ve Nevşehir Üniversitesi tarafından organize edilen üç g

Nevşehir Üniversitesi (NEÜ) Almanya'da düzenlenen çeşitli programlar ve toplantılarla tanıtıldı.
Kapadokya Kültür Derneği Başkanı Mümin Uluç ve Nevşehir Üniversitesi tarafından organize edilen üç günlük tanıtım programı çerçevesinde, Almanya'nın Duisburg, Mülheim, Leverkusen ve Dortmund şehirlerinde NEÜ'nin tanıtımına yönelik televizyon programları ve toplantılar gerçekleştirildi. Düzenlenen programlar çerçevesinde NEÜ Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç Avrupa'da bazı sivil toplum örgütlerini ziyaret etti.
İlk olarak Kanal Avrupa TV'de "Anadolu Diyarı" ve "Nevşehir Üniversitesi Özel Programına" katılan heyet, burada üniversiteyi tanıtıcı bilgiler verdi. Programda üniversiteyle ilgili görsel materyaller ve NEÜ tanıtım filmi gösterildi.
Daha sonra Duisburg'ta düzenlenen kahvaltılı tanıtım toplantısında Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosluğu'ndan Konsolos Hüseyin Emrah Kurt, Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar, Kapadokya Kültür Derneği Başkanı Mümin Uluç, bazı iş adamları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve basın mensupları da hazır bulundu. Yapılan kahvaltının ardından Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç slayt gösterisi eşliğinde davetlilere üniversiteyi tanıttı. Prof. Dr. Filiz Kılıç: "Türkiye'de üniversitede okumak isteyen Türk ve Alman öğrenciler tercihlerini NEÜ'nden yana yaparlarsa, kesinlikle pişman olmayacaklardır" dedi.
Toplantıda bir konuşma yapan Konsolos Hüseyin Emrah Kurt, "Dinamik nüfusumuz ve vizyon sahibi genç neslimiz, Türkiye'nin en büyük zenginliğidir. Anadolu'daki üniversitelerimiz, bulundukları şehirlerin ekonomisine, sosyal ve kültürel hayatına çok ciddi katkılar sağlıyor. Üniversitelerle beraber kentlerin çehresi değişiyor. Nevşehir Üniversitesinin de kısa sürede büyük bir gelişim gösterdiğini görüyor ve bundan dolayı da mutlu oluyoruz. Bize Alman eğitim ve sosyal alanlarıyla ilgili ortak proje yapma davetleri geldiğinde, ilk aklımıza Nevşehir Üniversitesinin geleceğini rahatlıkla söyleyebiliriz" dedi. Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar da yaptığı konuşmada Türkiye'de eğitim alanındaki hızlı gelişmenin ve bu gelişim sürecinde NEÜ'nin kısa zamanda kat ettiği mesafenin kendisini çok mutlu ettiğini söyleyerek, bu başarıda emeği geçenleri kutladı.
Toplantının ardından Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar, belediye binasında ziyaret edildi. Belediye binasını davetlilere gezdiren ve Duisburg hakkında bilgiler veren Erkan Kocalar, ziyaretten dolayı çok memnun olduğunu belirterek Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç ve heyetine başarılar diledi.
Aynı gün Türkiye'nin Köln Başkonsolosluğu konferans salonunda Almanya'daki sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileri, iş adamları ve basınla buluşan NEÜ Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç ve beraberindeki heyet, Avrupa'daki Türk gençlerini Nevşehir'de okumaya davet etti. Toplantıya Türkiye Cumhuriyeti Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa başta olmak üzere Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB )Eğitim Müdürü Işık Uğurlu, İslam Toplumu Milli Görüş ( IGMG ) Köln Bölge Eğitim Başkanı İrfan Bakşiş, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Hasan Özdoğan, Avrupa Ehlibeyt Alevi Federasyonu Başkanı Fuat Mansuroğlu ile diğer STK temsilcileri ve yöneticileri katıldı.
Burada bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, "Anadolu'da son dönemde kurulmuş çok sayıda yeni üniversitemiz var. Bunların kendi ayakları üzerinde durma aşamasından yurt dışına açılma noktasına gelmelerini büyük bir takdirle izliyoruz. Başkonsolosluğumuzda ilk kez bir üniversite rektörünü ağırlıyoruz. Sayın Rektör Kılıç'ı da başarılarından ve bu girişiminden dolayı kutluyorum. Bu toplantının ilk olması açısından önemi çok büyüktür. Bugün geldiğimiz noktada ülkemizdeki eğitim kurumlarımızla da bu tür iş birliğine de ihtiyacımız var Başta Nevşehir Üniversitesi olmak üzere bu tür çabaları olan üniversitelerimize her türlü destek ve yardımı sağlayacağız." dedi.
Nevşehir Üniversitesini tanıtmaya yönelik faaliyetlerin son durağı, Dortmund'da "Üniversite Tanıtımı ve Nevşehirliler Gecesi" oldu. Başta Türkiye Cumhuriyeti Essen Konsolosu Mete Zaimoğlu, Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar, Kapadokya Kültür Derneği Başkanı Mümin Uluç olmak üzere pek çok sivil toplum kuruluşu başkanı ve temsilcileri, üniversite öğrencileri, öğretmenler ve Nevşehirli gurbetçilerin katıldığı toplantıda Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç üniversitelerini tanıtan bir konuşma yaptı. Konuşmasında Türkiye'de son yıllarda yüksek öğretimdeki gelişmelerden, çok sayıda üniversite açılmasından ve üniversiteler ile ilgili yasal mevzuattan bahseden Rektör Kılıç, bu konuda sorulan soruları cevaplandırdı.
(MÖZ-AÖ-Y)

18.12.2012 11:29:54 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT