1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Neçirvan Barzani Türkiye’ye geldi

Neçirvan Barzani Türkiye’ye geldi

Neçirvan Barzani Türkiye’ye geldi
A+A-

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmek için Türkiye'ye geldi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu ile IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde biraraya geldi.

Davutoğlu ve Barzani görüşmesine, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile IKBY Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi ve IKBY Planlama Bakanı Ali Sındi de katıldı.

Görüşmede, Türkiye ve IKBY arasındaki ilişkilerin ve bölgeyi ilgilendiren konuların ele alındığı öğrenildi.

Erdoğan’la da görüşüyor
Barzani, Başbakan Davutoğlu ile Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi’nde bir araya geldikten sonra yine Beşiktaş’ta bulunan Mabeyn Köşkü’ne geçerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir araya geldi.

Görüşme basına kapalı olarak gerçekleşiyor.

IKBY’den ikinci ziyaret
Neçirvan Barzani’nin ziyareti, Aralık ayı içinde Irak’tan Türkiye’ye ikinci önemli ziyaret. İki hafta önce de, IKBY Başkanı Mesut Barzani Türkiye’ye gelmişti.

Bu dönemde, Irak hükümeti ile Ankara arasında Başika krizi patlak verdi. Türkiye’nin, Başika’daki güçlere eğitim veren danışmanları korumak için bölgeye asker göndermesinin ardından Bağdat ile ipler gerildi. Irak Başbakanı Haydar Abadi, Türkiye’den askerlerini geri çekmesini istedi. Bağdat’la kriz patlak verdikten sonra, Ankara’ya gelen Mesut Barzani ilk ziyaretini MİT’e yapmıştı. (DHA, Al Jazeera Türkçe)

A+A-

HABERE YORUM KAT