1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Nazmi Gür'den meclise soru önergesi

Nazmi Gür'den meclise soru önergesi

Nazmi Gürden meclise soru önergesi
A+A-

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van Milletvekili Nazmi Gür, Melikşah Kredi ve Yurtlar Kurumu ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cevaplaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) bir soru önergesi verdiğini açıkladı.

Yazılı bir açıklama yayınlayan Nazmi Gür, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) kampüsünde bulunan Melikşah Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun deprem sonrası yapılması gereken onarımının zamanında yapılmamasından dolayı öğrencilerin sıkıntılar yaşadığını belirterek, “Bina onarımı esnasında içinde bazı mimari değişikliklerin yapılması ise öğrencileri daha da mağdur etmiştir. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun fazla kayıt kabul etmesinden dolayı 6 kişilik kapasiteli odalarda 10 kişi kalmaktadır. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin eğitime kasım ayında başlamasına rağmen hala yurtların bitirilmemesi düşündürücü bir durum olarak görünmektedir. Yurtların bitirilmemesinin sebepleri ise öğrencilerin cemaat evlerine yönlendirmek olduğu söylenmektedir. Bu bağlamda; Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde yaşanan yurt sıkıntılarını gidermek için herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır? Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi yurtlarında fazla öğrenci kapasitesini ve yatacak yer sorununu çözmek için ne tür çalışmalarınız vardır? Van ilinde kaç cemaat evi bulunmaktadır? Bu cemaat evleri hakkında ilgili bakanlıkça herhangi bir denetlemede bulunulmuş mudur? Denetleme yapılmışsa herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmış mıdır? Van ilinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı kaç yurt bulunmaktadır? Bu yurtların kapasitesi nedir? Yurtlarda kalan öğrenci sayısı kaçtır?


Van'da toplam kaç tane özel öğrenci yurdu bulunmaktadır? Van ilinde bulunan öğrenci yurtları herhangi bir kuruma bağlı mıdır?” sorularını yöneltti.

A+A-

HABERE YORUM KAT