1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. NATO da AWACS'larla geliyor!

NATO da AWACS'larla geliyor!

NATO da AWACS'larla geliyor!
A+A-

ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyon kapsamında Fransa'nın özel güçleri, geçen hafta YPG'ye danışmanlık için Suriye'nin kuzeyine konuşlanmıştı. Şimdi de NATO, DAEŞ'e karşı yürütülen mücadeleye keşif uçaklarıyla destek verecek.

NATO'nun İslamcı terör örgütü DAEŞ ile mücadele eden uluslararası koalisyonu destekleyeceği açıklandı. Alman Haber Ajansı'nın (dpa) edindiği bilgilere göre, NATO savunma bakanlarının hafta ortasındaki buluşmasında erken uyarı sistemiyle donatılmış AWACS keşif uçaklarının operasyonlara katılmasına onay verilecek.

Modern radar ve komünikasyon teknolojiyle donatılmış olan özel keşif uçaklarının, ABD'nin önderliğindeki uluslararası koalisyonun Suriye ve Irak'taki harekâtlarına katkıda bulunabileceği açıklandı.

BERLİN YELKENLERİ İNDİRDİ

Öncelikle Almanya NATO'nun DAEŞ ile mücadeleye doğrudan katılmasına karşı çıkmaktaydı. Dışişleri Bakanlığı, ittifakın angajmanının Suriye'deki iç savaşı sona erdirilmesini zorlaştıracağını öne sürmekteydi.

MÜRETTEBAT ALMANYA'DAN

NATO planlandığı üzere yaz mevsiminin ardından DAEŞ ile mücadeleye katıldığı takdirde Alman askerleri de görevlendirilebilecek. NATO'nun 16 uçaklık AWACS filosundaki mürettebatın üçte birini Almanya veriyor.

FRANSIZLAR BÖLGEDE

Geçen hafta Fransa Özel Güçleri'nin terör örgütü YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri'ne danışmanlık desteği vermek üzere Suriye'nin kuzeyine konuşlandırıldığı duyurulmuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT