1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Namazgah Barajı 100 Yıllık Su İhtiyacını Karşılayacak

Namazgah Barajı 100 Yıllık Su İhtiyacını Karşılayacak

Namazgah Barajı 100 Yıllık Su İhtiyacını Karşılayacak
A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli yatırımları arasında yer alan Kandıra Namazgah Barajı'nın yapımı hızla devam ediyor. Namazgah Barajıyla Kandıra ilçe merkezi ve Karadeniz sahilindeki turist

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli yatırımları arasında yer alan Kandıra Namazgah Barajı'nın yapımı hızla devam ediyor. Namazgah Barajıyla Kandıra ilçe merkezi ve Karadeniz sahilindeki turistik yerleşimler ile Kandıra, Derince ve İzmit ilçelerinin toplam 259 köy ve mahallesinin içmesuyu ihtiyacı karşılanacak.
Büyükşehir imkanları ile yapılan ve 2013 yılında bitirilmesi planlanan baraj ile kentin önemli bir bölümünün yaklaşık 100 yıllık su ihtiyacı giderilmiş olacak. Büyükşehir Belediyesi içmesuyu temini, tarımsal sulama, dere taşkınlarını önleme ve enerji üretimi maksadıyla Kandıra ilçesinde 2011 yılında Namazgah Barajı inşaatına başladı. Stratejik bir çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkarılmış ve bölge ihtiyaçlarını çok boyutlu olarak karşılayabilecek Namazgah Barajı hem bölgenin hem de kentin önemli bir bölümüne hitap edecek. 2013 yılı sonunda bitirilmesi planlanan Namazgah Barajı projesi ile Kocaeli'nin kuzeyi adeta yeniden hayat bulacak.
Karadeniz'e kıyısı olan ve Kocaeli'nin en önemli turistik merkezlerinden biri olan Kandıra'da yapılacak Namazgah Barajı'nın devreye girmesi ile Kefken, Kerpe, Cebeci, Bağırganlı gibi sahil yerleşimleri dört mevsim kesintisiz, kaliteli ve arıtılmış içme suyuna kavuşmuş olacak. 25 milyon metreküp su depolama kapasitesi bulunan tesisten alınan su, 12 kilometre uzunluğundaki 600 milimetre çelik boru ile Antaplı Dudutepe İçme Suyu Arıtma Tesisine terfi edilecek. Burada dünya standartlarında arıtıldıktan sonra ana isale hatları vasıtası ile vatandaşlarımızın kullanımına sunulacak.
Namazgah Barajı, bölgenin içmesuyu ihtiyacını karşılamasının yanı sıra tarımsal amaçlı olarak da bölgeye su temini sağlayacak. Kentin en çok köy yerleşimi bulunan ve geçim kaynağı tarım olan Kandıra'da yapılacak baraj ile yetersiz su kaynağından kaynaklanan sorunlar ortadan kaldırılacak. Bölge ekonomisinin mevsimsel etkilerden, kuraklık, susuzluk gibi olumsuz faktörlerden etkilenmesinin önüne de geçecek olan Namazgah Barajı, bölgedeki tarımsal kalkınmaya da büyük katkı sağlayacak. Barajın bölgeye sağlayacağı bir diğer fayda ise üzerine inşa edileceği Namazgah Deresi'nin aşırı yağışlarda meydana getirdiği sel ve taşkınların önlenmesi olacak. Daha önce aşırı yağışlar sonucu birçok kez taşarak bölge halkının can ve mal güvenliğini tehdit eden Namazgah Deresi, artık aşırı yağışlarda taşkın yapmayacak. Yağmur suları baraj gölünü dolduracak ve aşırı yağışlar artık felaket sebebi değil, fayda sağlayıcı bir bereket kaynağı olacak.
Namazgah Barajının sağlayacağı bir diğer fayda ise üreteceği elektrik enerjisi olacak. Namazgah Barajı'ndan elde edilecek olan elektrik enerjisi ile bölgede elektrikle çalışan içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu tesislerinin bir kısım ihtiyacı karşılanacak. Kandıra Namazgah Barajı, Kandıra ilçe merkezi ve Karadeniz sahilindeki turistik yerleşimler ile Kandıra, Derince ve İzmit ilçelerinin toplam 259 köy ve mahallesinin içmesuyu ihtiyacını karşılayacak.
(UU)

20.01.2013 13:41:17 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT