1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Nadiroğlu'dan 'k Türü Yetki Belgesi' Açıklaması

Nadiroğlu'dan 'k Türü Yetki Belgesi' Açıklaması

Nadiroğludan k Türü Yetki Belgesi Açıklaması
A+A-

Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nce yapılan protokolle 2005 yılında VATSO

Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nce yapılan protokolle 2005 yılında VATSO bünyesinde kurulan K Türü Yetki Belge Ofisi'nin ortaya çıkarılan yolsuzluk ve usulsüzlükler üzerine konu yargıya intikal ettirildiği ve yargı süreci son aşamaya geldiğini belirterek, "Bu işin müsebbipleri kısa bir süre içerisinde yargı önüne çıkarılacaktır. 2012 Mayıs ayından itibaren kapatılan K Türü Belgesi Ofisi işlemleri ilimizin de bağlı olduğu Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Diyarbakır Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir" dedi.
Yazılı bir açıklama yayınlayan Mirza Nadiroğlu, K Türü Yetki Belgesi'nin Diyarbakır Ulaştırma Bölge Müdürlüğü'nde yürütülmesinin Van'da binlerce nakliyeci esnafı ve VATSO üyesi yüzlerce kişiyi mağdur ettiğini belirtti. Nadiroğlu, "Özellikle ağır kış koşullarının başladığı bugünlerde her işlem için Diyarbakır'a gidip gelmek, ekonomik açıdan olduğu kadar güvenlik açısından da sorundur. Tüm bu olumsuzluklar ve gelişmeler üzerine Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak girişimlerimiz neticesinde Sayın Başbakanımızın 23 Ekim 2012 Van ziyaretinde kendilerine refakat eden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım ile görüştük. Kendilerine yaşadığımız sorunları aktardık ve mutlak suretle Van'da K Türü Yetki Belgesi ofisinin kurulması talebinde bulunduk. Sayın Bakanımıza ilettiğimiz bu talebimiz kabul görmüştür. Bakanımızın Van ziyaretinden 15 gün sonra Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nda Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın şahsımı aramış, Sayın Bakanın Van'da K Türü Yetki Belgesi Ofisi kurulması için kendisine talimat verdiğini ve en kısa süre içinde Bakanlığın bir birimi olan Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü içinde K Türü Yetki Belgesi Ofisi kuracaklarını belirtmiştir. Bizde aldığımız bu müjdeli haberi üyelerimize, nakliyeci esnafına bildirmek üzere konuyu basın aracılığıyla kamuoyu ile paylaştık. Ancak üzülerek ifade etmek isterim ki, bu müjdeli haber kursağımızda kaldı. Zira ilimiz Milletvekili Fatih Çiftçi ve bazı Ercişli yetkililer, K Türü Yetki Belgesi Ofisi'nin Erciş'te kurulması için Bakanlık nezdinde girişimlerde bulunmuş, ilimiz için yaptığımız ve uzun süren çalışmalarımızı sekteye uğratmıştır. Yapılan bu davranış Van halkına ve Van iline hakarettir. Erciş Van'a bağlı bir ilçedir. Bizler yaptığımız tüm çalışmalarımızı ilimiz adına talep etmekte, hiçbir ilçe ayrımı yapmaksızın dile getirmekteyiz. Ancak Sayın Milletvekilimizin Erciş'i ayrı bir yer olarak görmesi ve Van'dan ayrı düşünmesi açıkçası bizleri üzmüştür. Aylardır yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için gayret gösteren Van Ticaret ve Sanayi Odası'nın bu girişimlerinin engellenmesi kabul edilir bir durum değildir. Bizler Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak her zaman bu kentin kazanımlarının artması için gayret gösterdik ve bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. İlimizin tüm milletvekilleri ile birlikte Van'da K Belgesi Ofisi'nin kurulması için girişimlerimizi devam ettireceğimizi ve bu konuyu her platformda dile getireceğimizi kamuoyu bilgisine sunarız" dedi.
(MSA-Y)

18.12.2012 12:23:28 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT