1. HABERLER

  2. YEREL

  3. N.ç. Davası Karara Bağlandı

N.ç. Davası Karara Bağlandı

N.ç. Davası Karara Bağlandı
A+A-

Kamuoyunda utanç davası olarak bilinen ve 11 yıldır devam eden N.Ç. davası karara bağlandı. Bugün Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve N.Ç.'nin yaşının küçük olması nedeniyle mahkemenin 'gi

Kamuoyunda utanç davası olarak bilinen ve 11 yıldır devam eden N.Ç. davası karara bağlandı.
Bugün Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve N.Ç.'nin yaşının küçük olması nedeniyle mahkemenin 'gizlilik' kararı aldığı duruşmaya, sadece avukatlar katıldı. Yaklaşık 3 saat süren davada mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme sanıklara alt 414 birinci maddeden 26 sanık hakkında 7 ile 9 yıl arasında değişen hapis cezaları verirken, 1 kişi hakkında da düşme kararı verildi. Mahkeme çıkışında gazetecilere açıklama yapan N.Ç.'nin avukatlarından Erdal Kuzu, 11 yıldır devam eden N.Ç. davasının nihayet sonuçlandığını belirterek, mahkeme sanıklara alt 414 birinci maddeden 26 sanık hakkında 7 ile 9 yıl arasında değişen cezalar verildiğini, bir kişi hakkında da düşme kararı verildiğini söyledi. Davanın nihayet bittiğini belirten Kuzu, "Bu karar müvekkilim açısından sevindirici bir karardır. Kendisi açısından da artık mağduriyet konusu haline gelen bu yargılamanın bitmesinden eminim seviniyordur. Ama bir yandan da hala küçük bir yaşta çocukta rızanın var olduğu kabul edilerek bunun üzerinden hüküm verilmesi üzücüdür. Mahkeme kararını verdi. Nispeten daha olumlu bir karar verdiğini düşünüyoruz. Geriye kalan sanıklar hakkında da 5 yıl ile 9 yıl arasında artırma yoluna gidilerek değişen kararlar verildi. Bazıları hakkında da düzeltme yoluna gidilerek ceza verildi" dedi.
N.Ç.'nin diğer avukatı Şeyma Ürper Gökçe ise duruşmanın bitmesi için büyük bir çaba gösterdiklerini ifade ederek, "Ancak tarihi bir dava olması sebebiyle de emsal teşkil edecek bir karar beklediğimizi heyete özellikle belirttik. Çünkü verilecek olan bu karar Türkiye'deki bütün 18 yaş altı çocukların korunması için emsal teşkil edecekti. Ancak burada verilen karar açıkçası ne bizi ne kamuoyu vicdanını tatmin edecek bir karar değildir. Sadece Yargıtay'ın bozma kararına ilişkin olarak bir artırımda bulunulmuştur. Açıkçası müvekkilin artık manevi anlamda daha fazla ırgalanmaması ve daha fazla üzülmemesi açısından davanın bitmesi sadece sevindirici tek yönüdür. Bu anlamda takdiri kamuoyuna bırakıyoruz. Tarihi bir dava oluşu sebebiyle de verilen kararın açıkçası herkesin vicdanı bunu sorgulayacaktır. Kararı veren de sanıklar da ve tüm diğer ilgili herkesin vicdanını sorgulayacağı bir davadır" şeklinde konuştu.
(MA-AKK-AŞ-Y)

16.01.2013 17:17:01 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT