1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mut'ta Kayısı Ağaçları Çiçek Açtı

Mut'ta Kayısı Ağaçları Çiçek Açtı

Mutta Kayısı Ağaçları Çiçek Açtı
A+A-

Havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle Mersin'in Mut ilçesinde kayısı ağaçlarının bazıları bu yıl erken çiçek açtı. Ülkenin birçok bölgesinde soğuk hava koşulları hayatı olumsuz

Havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle Mersin'in Mut ilçesinde kayısı ağaçlarının bazıları bu yıl erken çiçek açtı.
Ülkenin birçok bölgesinde soğuk hava koşulları hayatı olumsuz etkilerken, Mersin'in Mut ilçesinde bahar havası yaşanıyor. Mart ayında beklenen kayısı çiçekleri, havaların güneşli geçmesine aldanarak Şubat ayının ilk haftalarında açtı.
Yalancı bahara aldanan kayısı ağaçları beyaza bürünürken, yetkililer ise üreticilere don uyarısı yaptı.
Mut Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürü Levent Abaş, erkenci sofralık kayısıların, havaların iyi gitmesiyle birlikte çiçek açma dönemine girdiğini belirterek, bu dönemde erkenci çeşitleri bekleyen en önemli tehlikenin, don olduğunu kaydetti.
Üreticilerin bu dönemde, don tehlikesine karşı meteoroloji ihbarlarını da göz önünde bulundurarak sisleme veya pervane yöntemiyle gerekli tedbirleri almaları gerektiğini belirten Abaş, üreticilerden tarım sigortaları kapsamında da sigortalarını yaptırmalarını istedi.
(HSÇ-Y)

11.02.2013 11:36:14 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT