1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mustazaflar Cemiyeti 'çalışan Gazeteciler Günü'nü Kutladı Bingöl

Mustazaflar Cemiyeti 'çalışan Gazeteciler Günü'nü Kutladı Bingöl

Mustazaflar Cemiyeti çalışan Gazeteciler Gününü Kutladı  Bingöl
A+A-

Mustazaflar Cemiyeti Bingöl Şubesi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Yayımlanan mesajda, toplumsal düzenin daha sağlıklı işlemesi bakımından gazeteciliğin büyük b

Mustazaflar Cemiyeti Bingöl Şubesi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
Yayımlanan mesajda, toplumsal düzenin daha sağlıklı işlemesi bakımından gazeteciliğin büyük bir önemi olduğuna değinilerek, özgür bir basının mevcudiyetinin, basının her türlü yönlendirmeden ve baskıdan uzak bir şekilde görevini yerine getirmesi ile oluşacağı kaydedildi. Toplumsal düzenin daha sağlıklı işlemesi, standartların yükselmesi ve kamuoyu duyarlılığının artması bakımından büyük önem taşıdığına vurgu yapılan açıklamada, basının ulaştığı seviyede en büyük payın, görevini şartlar ne olursa olsun fedakarca yapan basın çalışanlarına ait olduğu ifade edilerek, "İlk insandan bu yana olaylara vakıf olmak yani haberlere özüyle ulaşmak bir merak ve gereklilik olmuştur. Haberler, kaynaklarına göre değerlendirilmiş; haberi doğru olanlar dinlenilmiş ve onlara uyulmuş, haberleri yalan üzere şekillenmiş olanlara ise pek itibar edilmemiştir. İnsanlar teknik ve imkan noktasında ileri seviye kaydettikçe haberin önemi artmış ve haber bir sisteme bürünme ihtiyacı hissetmiştir. Habercilik toplumsal bir güç ve sosyal bir gereklilik olarak belirmiş; gazetecilik de buna bağlı bir meslek halini almıştır. Günümüz şartlarında gazetecilik, bir nevi zorluğu her an orta yerde bir vaziyete bürünmüştür. Toplumun nabzını tutma veya sağlıklı haberlere ulaşma epeyce güçleşmiş, bu noktada adeta uzun ve engelli atlama yarışı gibi olmuştur. Bin bir türlü zorluğu göze alarak haberi kovalayan gazetecilerin özlük hakları açısından henüz istenilen seviyede olmaması ve maddi açıdan doyurmayan bir ücrete layık görülmeleri mesleğin iyileştirilmeyi bekleyen başka zorluklarıdır" denildi.
ÖZGÜR BASIN HER TÜRLÜ YÖNLENDİRMEDEN VE BASKIDAN UZAKTIR
Toplumsal gidişat noktasında basının önemli ve etkin bir denetim organı olma konumuyla, özgürlüğün temel unsurlarından biri olduğuna vurgu yapılan açıklamada, "Haklar ve adalete, herkesin bilgiye ulaşabildiği, düşüncesini açıklayabildiği sağlıklı bir ortamda olgunlaşır. Özgür bir basın mevcudiyeti ve basının her türlü yönlendirmeden ve baskıdan uzak bir şekilde görevini yerine getirmesi; toplumsal düzenin daha sağlıklı işlemesi, standartların yükselmesi ve kamuoyu duyarlılığının artması bakımından büyük önem taşır. Basının yazılı ve görsel boyutunun yanı sıra, sanal ortamda da ciddi bir ilerleme içinde olması, geçmişten bugüne insanlığın gelişmesine değerli katkılarda bulunmuş. Elbette bu noktada basının ulaştığı seviyede en büyük pay, görevini, şartlar ne olursa olsun fedakarca yapan basın çalışanlarına aittir. Bu vesileyle bu cephenin doğru, duyarlı, dürüst ve fedakar gazetecilerine toplumun huzuruna katkı sağlayacak haberlere imza atmalarını temenni ediyoruz" ifadelerine yer verildi.
(MET-Y)

09.01.2013 15:58:36 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT