1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mustafa Bilici, İran Heyetini Ağırladı

Mustafa Bilici, İran Heyetini Ağırladı

Mustafa Bilici, İran Heyetini Ağırladı
A+A-

Türkiye-İran Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Yönetim Kurulu üyesi AK Partili Van Milletvekili Mustafa Bilici, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde İran İslam Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Mohammed

Türkiye-İran Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Yönetim Kurulu üyesi AK Partili Van Milletvekili Mustafa Bilici, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde İran İslam Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Mohammed Abbasi ve İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi ve beraberlerindeki heyeti kabul etti.
İran heyetini Dostluk Grubu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak ve Van Milletvekili Mustafa Bilici ile diğer grup üyelerinin karşıladığı heyetle yapılan toplantıda daha çok iki ülke arasındaki spor ve bu alandaki işbirliği konuları görüşüldü. Dostluk Grubu Başkanı Pak, Türkiye ile İran'ın iki dost ve kardeş ülke olduklarını söyleyerek, "Bu dostluğun sporda da sonuçlarını görmekteyiz" dedi.
Pak, kendisinin Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı yürüttüğü dönemde Türk ve İranlı güreşçilerin birbirleriyle rekabet halinde olmalarına rağmen çok iyi dostluklar kurduğunu belirtti.
Van Milletvekili Mustafa Bilici ise, iki dost ve müslüman ülkenin aynı bölgede ortak kaderi yaşadığı komşuluk hukuku içerisinde birbirlerine mecbur olduklarını dile getirdi. Bilici, sadece Van ilinin İran ile kara sınırının 320 kilometre olduğunu ifade ederek, ticaret hacminin özellikle sınır ticaretinin daha da geliştirilmesini istedi. İki ülke arasındaki Kapıköy-Razi Sınır Kapısı'nın büyük umutlarla açıldığını, ancak İran tarafında devam ettiği belirtilen yolun bir türlü bitmediğini ve İranlı yetkililerin bu konuda samimiyetsiz olduklarını ve sözlerinde durmadıklarını söyledi. Bilici, "Büyük bir ticari potansiyeli olan Kapıköy Sınır Kapısı'nın devam eden karayolu projesiyle Habur Sınır Kapısı'na bağlanacak olmasının söz konusu sınır kapısını daha da önemli kılacaktır" dedi.
Bilici, İran Spor Bakanı'ndan ve büyükelçiden yol konusunda girişimlerde bulunmalarını ve söz konusu yolun kısa sürede bitirilerek büyük araçlara açılmasını istedi. Van'dan İran'a açılan kara ve demiryolu kapısı bulunduğunu, İran ve Van arasında ticari ilişkilerin çok geliştiğini, bununla birlikte yoğun turistik seyahatlerin olduğunu anlatan Bilici, buna rağmen Van'da İran Konsolosluğu bulunmadığını hatırlattı. Van'da konsolosluk açılması ile birlikte iki ülke arasındaki ticari ve sosyal ilişkileri daha da gelişeceğini belirterek destek istedi.
(MSA-Y)

18.02.2013 16:11:21 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT