1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. MUSTAFA BALBAY CEZAEVİNDEN ÇIKTI

MUSTAFA BALBAY CEZAEVİNDEN ÇIKTI

MUSTAFA BALBAY CEZAEVİNDEN ÇIKTI
A+A-

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi\'nin tahliye kararının ardından Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay Sincan Cezaevi\'nden ayrıldı.


Balbay'ı, Sincan Cezaevi'nden çıkışında eşi ve aralarında CHP milletvekillerinin de bulunduğu çok sayıda CHP'li karşıladı. Balbay, cezaevi önünde yaptığı açıklamada, kendini içeride kalan onlarca, yüzlere hak arayan tutukluya kapıyı kapatmış gibi sorumlu hissettiğini belirterek, bu sürecin taze bir başlangıç olmasını umduğunu söyledi.

Balbay, yarın öğleden sonra Meclis'te yemin edeceğini belirterek, ilk önce halka karşı yemin edeceğini kaydetti. "Gelin tanış olalım" diyen Balbay, Anayasa Mahkemesi'nin çok önemli bir karar aldığını da vurguladı. Cezaevi'nde bulunan Tuncay Özkan, Fatih Hilmioğlu gibi isimleri hatırlatan Balbay, 6 tutuklu milletvekilinin, belediye başkanlarının ve gezi olayları nedeniyle tutuklanan öğrencilerinde cezaevlerinde bulunduğuna dikkat çekti.

Hak gasplarının giderilmesi için bir başlangıç olmasını umduğunu söyleyen Balbay, "İlk aileme teslim oldum, her şeyi onlarla yaşadım. Daha sonra büyük ailem Türkiye'ye teslim olacağım, gazetem Cumhuriyet'e ve Cumhuriyet Halk Partisi'ne teslim olacağım" diye konuştu.

"Şu anda içeride hapis yatanlara karşı kapıyı ben kapatmış gibi kendimi sorumlu hissediyorum. Açın artık kapıları" diyen Balbay, Türkiye'de hukuk güvenliği sorunun olduğunu ifade etti. Halka hep inandığını söyleyen Balbay, toplumdan umudunu kesmediğini ifade ederek "Ben halka karışacağım. Onların bir parçası olacağım" şeklinde konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT