1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Muş'ta Bir Beldede Kürtçe Tabelalar Siyaha Boyandı

Muş'ta Bir Beldede Kürtçe Tabelalar Siyaha Boyandı

Muşta Bir Beldede Kürtçe Tabelalar Siyaha Boyandı
A+A-

Muş'un Bulanık ilçesine bağlı Erentepe beldesinin giriş ve çıkışlarına asılan Kürtçe ve Türkçe tabelalar, kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından siyah renge boyanarak okunmaz hale getirildi. D

Muş'un Bulanık ilçesine bağlı Erentepe beldesinin giriş ve çıkışlarına asılan Kürtçe ve Türkçe tabelalar, kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından siyah renge boyanarak okunmaz hale getirildi.
Duruma tepki gösteren Erentepe Belediye Başkanı Mehmet Yaşık, olayı sabah saatlerinde durumu fark eden yurttaşların kendilerine haber vermesiyle öğrendiklerini belirterek, iki dilli yaşam uygulamasının partilerinin almış olduğu önemli bir karar olduğunu ve bu doğrultuda böyle bir çalışma yaptıklarını söyledi. Yaşık, "Tabelaların kimler tarafından karartıldığını bilmiyoruz. Bu ırkçı yaklaşımı kınıyoruz. En yakın zamanda yeniden tabelaları düzelteceğiz" dedi. Yaşık, konu ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını da sözlerine ekledi.
Belediyenin birim odalarına iki dilli tabelalar asılmasının ardından, 2 ay önce beldenin giriş ve çıkışlarına "Bi Xêrhatin (Hoş geldiniz)" ve "Oxirbe (Güle güle)" yazılı tabelalar asılmıştı.
(GK-MET-GS-Y)

13.12.2012 17:31:52 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT