1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Muradiye'de çocuk ölümlerine neden olan kanal kapatılacak

Muradiye'de çocuk ölümlerine neden olan kanal kapatılacak

Muradiyede çocuk ölümlerine neden olan kanal kapatılacak
A+A-

Muradiye\'de Devlet Su İşleri\'ne (DSİ) ait olan, farklı tarihlerde 6 çocuğun ölümüne ve onlarca çocuğun boğulma tehlikesi atlatmasına neden olan kanalın üzerini BDP\'li Muradiye Belediyesi kapatacak.


Van'ın Muradiye ilçesinde Yavuz Selim ve Yenişehir mahalleleri arasında geçen DSİ'ye ait kanalının üzerini, BDP'li Muradiye Belediyesi kendi imkanı ile kapatacak. Sulama kanalının yıllardır ölüme davetiye çıkardığını belirten yurttaşlar, sulama kanalı yüzünden değişik yıllarda 6 çocuğun yaşamını yitirdiğini, onlarca çocuğun ise boğulma tehlikesi geçirdiğini belirterek, DSİ'ye yaptıkları onlarca başvuruya rağmen kanalın kapatılmadığını söyledi. Yurttaşlar, üzerinin açık olması nedeniyle adeta mikrop yuvasına dönen kanalın belediye tarafından kapatılacak olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. 

DSİ'ye ait kanalın üzerinin açık olması nedeniyle 17 yıl önce çocuğunu kaybeden Faruk Yavrutürk, "Bizler bugünleri de gördük. 17 yıl önce çocuğum DSİ'ye ait kanalın üzerinin açık olması nedeniyle kanala düşerek boğuldu. Yıllarca mahalleliler olarak kanalın üzerinin kapatılması için DSİ'ye başvurduk, ama DSİ kanalı hiçbir şekilde kapatmadı. Bizler de çareyi sesimizi basın yoluyla duyurmaya çalıştık ve sonucuna vardık. Belediyemiz kanalın üzerini kendi imkanı ile kapatarak kanalın sorumlusu olan DSİ'ye örnek oldu. Belediyemize yapmış olduğu hizmetten dolayı teşekkür ederiz" dedi. DİHA

A+A-

HABERE YORUM KAT