1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Münibüsçüler Arasında Uzlaşı Sağlandı

Münibüsçüler Arasında Uzlaşı Sağlandı

Münibüsçüler Arasında Uzlaşı Sağlandı
A+A-

Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde yolcu taşımacılığı yapan iki minibüs şirketi arasında çıkan anlaşmazlıkta uzlaşıya varıldı. İlçede Sivas-Yıldızeli arasında yolcu taşımacılığı yapan iki minibüs şirketi a

Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde yolcu taşımacılığı yapan iki minibüs şirketi arasında çıkan anlaşmazlıkta uzlaşıya varıldı.
İlçede Sivas-Yıldızeli arasında yolcu taşımacılığı yapan iki minibüs şirketi arasında son günlerde anlaşmazlık çıktı. İlçede ikinci bir minibüs şirketi kurulunca işler karıştı. Bir seyahat yetkilileri yetkilileri 6 yıl önce belediyeden fahiş fiyatlarda hat kiraladıklarını ve ilçede tek başına çalışacaklarına dair sözleşme yaptıklarını iddia etti. Bunun üzerine karşılarına yeni bir şirket çıkınca tek başına taşımacılık yapan firma, yeni çıkan firmaya 'zarar ediyoruz' iddiasıyla karşı çıktı. Yeni kurulan seyahat şirketi yetkilisi Selim Gülüm ise "Yasal prosedür içerisinde şirketimizi kurduk ve halkımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Kimsenin ekmeğinde gözümüz yok, burada kardeşçe ekmeğimizi kazanmaya çalışıp vatandaşımıza kaliteli hizmet vereceğiz" şeklinde konuştu. Yeni şirketin kurulmasını kabullenemeyen eski firma kararı protesto ederek yolcu taşımacılığına kısa bir süre ara verdi. Ortaya çıkan anlaşmazlık üzerine Kaymakam Hakan Yavuz Erdoğan başkanlığında emniyet lokalinde toplantı düzenlendi. Yaklaşık 4 saat süren uzun ve yorucu toplantıda taraflar arasında uzlaşı sağlandı. Kaymakam Erdoğan konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı; "İlçemizde Sivas-Yıldızeli arasında yolcu taşımacılığı yapmak için yeni bir minibüs şirketi kuruldu. Bunun üzerine eskiden taşımacılık yapan firma ile aralarında bir anlaşmazlık ortaya çıktı. Belediyeden 6 yıl önce hat kiralayan firma karşılarına yeni bir hattın kurulmayacağını ve kendilerini tek başına çalışacaklarına dair sözleşme olduğunu iddia ediyor. Anlaşmalarında böyle bir madde yok. Aksi halde bu tekelleşmeye girer, böyle bir uygulama hiç bir yerde yok ve yapılamaz. Ayrıca devletimizde de tekelleşmeyi engelleyici kanunlar vardır. Biz trafik komisyonu olarak sadece yeni kurulan şirketin yasal olup olamadığına ve şartlara uygunluğuna bakarız. Yeni kurulan şirketinde şartları yerine getirdiğini görüyoruz, bu nedenle yolcu taşımacılığı yapmasında herhangi bir sakınca yoktur. Bundan sonra belediye tarafından saat belirlemesi giriş çıkışlar düzenlenecek ve buna riayet etmeyenler hakkında cezai işlem yapılacak. Böylece iki şirket arasında çıkan anlaşmada uzlaşı sağlanmış olundu." Belediye Başkanı Selim Baş'ta, çıkan anlaşmazlığın ilçeye zarar vereceğini söyleyerek, "İki şirket arasında çıkan anlaşmazlık ilçemize zarar verecektir. Eminiz ki ortaya hoş olmayan görüntüler çıkacaktır. Bizler yöneticiler olarak bunun önüne geçmek için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Eskiden yapılan bir takım yanlışlıklar olmuş. Bizim burada yapacağımız bu iki firmanın dostça, kardeşçe, rekabet olacaksa da tatlı bir rekabet içerisinde vatandaşa hizmet vermeleridir. Biz belediye olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız" dedi.
Şirket yetkilileri, alınan kararlara saygı duyduklarını ifade etti.
(AK-TB-AÖ-Y)

16.01.2013 14:19:11 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT