1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Müncü İnci Lisesi'nde Aşure Günü

Müncü İnci Lisesi'nde Aşure Günü

Müncü İnci Lisesinde Aşure Günü
A+A-

Van'daki Müncü İnci Lisesi'nde Muharrem Ayı sebebiyle Aşure Günü düzenlendi. Aşure dağıtımı esnasında Muharrem Ayı'nın anlam ve önemiyle ilgili bir konuşma yapan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmen

Van'daki Müncü İnci Lisesi'nde Muharrem Ayı sebebiyle Aşure Günü düzenlendi.
Aşure dağıtımı esnasında Muharrem Ayı'nın anlam ve önemiyle ilgili bir konuşma yapan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Recep Atıcı, bu tarihte iki önemli olayın olduğuna vurgu yaptı. Bu önemli olaylardan ilkinin Hz. İsa'nın doğumunun Miladi takviminin başlangıcı olarak kabul edilmesi olduğunu kaydeden Atıcı, "Hz. Muhammed'in Mekke'den Medine'ye göç etmesi, Muharrem ayının başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Bunun yanında Muharrem Ayı'nın çok önemli bir hikmeti vardır. Peygamberimizden önceki tüm peygamberlerin hayatlarındaki en kritik an bu ayın onuncu gününde yaşanmıştır. Yine Peygamber efendimiz Ramazan ayından sonra en çok bu ayda oruç tutmuştur. Bu ayın bu manada çok kutsi bir değeri vardır" dedi.
Aşurenin kelime anlamının 'Aşare', yani 'onuncu gün' anlamına geldiğini ifade eden Atıcı, okulun güçlendirme çalışmaları nedeniyle Aşure Günü'nün geç kutlandığını da sözlerine ekledi.
Okul Müdürü Aziz Öztürkçi ise, hem Aşure Günü'nü kutlamak hem de bu vesileyle öğretmen-öğrenci-veli kaynaşmasını sağlamak amacıyla böyle bir etkinliğin düzenlendiğini belirterek, etkinliğin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.
Aşure Günü etkinliğine İl Milli Eğitim Şube müdürlerinin yanı sıra okul öğretmenleri, öğrenciler ve veliler katıldı.
(ATL-MSA-Y)

06.12.2012 13:29:53 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT