1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mukarnas'ın Sırları Konak'ta

Mukarnas'ın Sırları Konak'ta

Mukarnasın Sırları Konakta
A+A-

Konak Belediyesi, sanat algısına yeni bir bakış getiren sergilerine bir yenisini daha ekledi. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin detaylarını taşıyan 'Mukarnas' takı ve heykel sergisi Prof. Dr. Türkan Say

Konak Belediyesi, sanat algısına yeni bir bakış getiren sergilerine bir yenisini daha ekledi. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin detaylarını taşıyan 'Mukarnas' takı ve heykel sergisi Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür ve Sanat Merkezi'nde açıldı. Sanatçı Akif Teoman'ın ellerinde şekillenen heykel ve takılar, izleyicileri mistik ama modern bir dünyaya çekti.
Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür ve Sanat Merkezi Sanat Galeri'sinde gerçekleşen sergi açılışına sanatseverler olduğu kadar, takı tasarımcıları da ilgi gösterdi. Mardin ve Adana'da büyük ilgi gören ve İzmir izleyicisinin karşısına çıkan eserlerin sanatçısı Akif Teoman, "Ben İzmir'de okudum. Ailemin büyük çoğunluğu burada yaşıyor. İzmirlilerle böyle bir şeyi paylaşmak çok güzel" diyerek, serginin açılmasına imkan sağlayana Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan'a teşekkürlerini iletti.
BOYUNDA TAŞINAN ABİDELER
Mukarnas takı ve heykel sergisinde sanatçının 'Mardin' ve 'Efes' isimli koleksiyonlarından eserler de yer aldı. Mardin'in anıtsal kapıları, Efes'in antik sütun başları ve daha birçok mimari öğeyi içinde barındıran takı ve heykeller hayranlık uyandırdı. Özellikle kolye uçları, küpe ve yüzükler anıtsal özellikleriyle 'boyunlarda taşınan abideler' şeklinde yorumlandı.
Geleneksel mimarinin form ve motiflerini heykeller ile bir endüstriyel tasarım ürünü olan takı ile harmanlayan sergi, 13 Şubat tarihine kadar Prof.Dr.Türkan Saylan Alsancak Kültür ve Sanat Merkezi Sanat Galeri'sinde görülebilecek.
(AH-Y)

06.02.2013 11:06:24 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT